Gdańsk już z ILS kategorii III

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
22 stycznia 2021 10:28
2 komentarze
W piątek (15.01) Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zmienił certyfikat lotniska w Gdańsku poprzez jego rozszerzenie o możliwość wykonywania operacji lądowania w kategorii IIIB (CAT III B) na kierunku drogi startowej 29.
Reklama

Port Lotniczy Gdańsk stał się tym samym pierwszym w Polsce lotniskiem i zarazem jednym z niewielu w Europie, gdzie możliwe będzie wykonywanie operacji lądowania statków powietrznych w bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych, tzw. warunkach ograniczonej widzialności (LVP), podkreśla ULC.


Dla kategorii IIIB (CAT III B), która działa w Gdańsku, wysokość względna decyzji do lądowania jest mniejsza niż 15 m (50 stóp), bądź bez wysokości względnej i zasięgu widzialności wzdłuż drogi startowej nie mniejszej niż 75 m.

W trakcie testów nowego systemu szczególną uwagę zwrócono na zabezpieczenie lotniska działającego w warunkach ograniczonej widzialności (LVP), a zwłaszcza przed zdarzeniami wtargnięcia na czynną drogę startową. Dzięki wdrożeniu nowych procedur, zgodnie z najwyższymi standardami EASA, takich jak m.in.: selektywnie włączane światła osi dróg kołowania, świetlne poprzeczki zatrzymania (stop-bar) przed drogą startową, możliwe było wydanie przedmiotowego certyfikatu.

Jak wspomina Urząd Lotnictwa Cywilnego, kluczowe inwestycje techniczne i infrastrukturalne oraz zmiany w procedurach operacyjnych lotniska zrealizowane zostały na skutek licznych działań zarządzającego lotniskiem Gdańsk, przy współpracy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.


Do tej pory złe warunki pogodowe regularnie bywały przyczyną licznych przekierowań rejsów lądujących w Gdańsku, m. in. do Bydgoszczy, Szczecina czy Warszawy. Z tego powodu plan uruchomienia w Trójmieście ILS kategorii III pojawił się już w listopadzie 2017 r., a system pierwotnie miał ruszyć jesienią 2018 r.

Gdańsk posiada obecnie najbardziej zaawansowany system ILS w Polsce – lotnisko Chopina w Warszawie działa z ILS kategorii IIIA (CAT III A), przy którym wysokość decyzji do lądowania jest mniejsza niż 30 m (100 stóp), a widzialność nie mniejsza niż 200 m.

Fot.: materiały prasowe, ULC, Port Lotniczy Gdańsk
Reklama

Ostatnie komentarze

hops 2021-01-26 12:28   
hops - Profil hops
można? można. halo, KRK widzicie? czy mgła przyszła i nic nie widać?!
Kelo 2021-01-22 11:31   
Kelo - Profil Kelo
Gratulacje dla GDN za najnowocześniejszy system, ale swoją drogą czy w Polsce nic się nie da zrobić na czas? Skąd wynikało ponad 2 letnie opóźnienie wspomniane w artykule? Port lotniczy w Gdańsku miał ten komfort, że II kategoria skutecznie obroniła przed mgłami i żaden rejs od 2019 nie był przekierowany, czym się chwalili (link niżej) i mogli cierpliwie czekać na opóźnione wdrożenie ils III kategorii.

zobacz link
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama