Jest nadzieja dla Norwegiana. Dostanie wsparcie rządowe

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
21 stycznia 2021 10:56
Norwegian otrzyma rządową pomoc na realizację planu ratunkowego. Państwo zmieniło decyzję o odmowie dalszego finansowania dla pogrążonego w kłopotach przewoźnika.
Reklama

Norweski rząd zgodził się pomóc w utrzymaniu Norwegiana na powierzchni, pod warunkiem, że przewoźnik sprosta wielu wymaganiom i wdroży surowy plan ratunkowo-oszczędnościowy – poinformowały w czwartek (21.01) norweskie media, a także Financial Times i Bloomberg.

Norwegia udzieli przewoźnikowi pożyczki hybrydowej pod warunkiem, że ten zbierze co najmniej 4,5 mld koron (ok. 1,99 mld złotych) od inwestorów strategicznych, a także zakończy restrukturyzację, która powinna zmniejszyć jej zadłużenie.

Norwegian ma przyjemność ogłosić, że rząd Norwegii zdecydował się nas wesprzeć i wnieść swój wkład w naszą linię, od momentu spełnienia określonych warunków. To posunięcie znacznie zwiększa szanse przewoźnika na przetrwanie kryzysu wywołanego pandemią i zdobycie pozycji kluczowego gracza na norweskim i europejskim niebie – poinformowała spółka w oświadczeniu.

Rząd w Oslo poparł nowy plan ratunkowy Norwegiana, a przede wszystkim ostatnią decyzję o zakończeniu lotów długodystansowych i skupieniu się na regionie nordyckim. Jest to zmiana stanowiska sprzed końca 2020 r., kiedy państwo konsekwentnie odmawiało pomocy dla przewoźnika.


Plan ratunkowy wydaje się solidniejszy niż ten, który odrzuciliśmy w październiku. Teraz jesteśmy pozytywnie nastawieni do udzielenia naszego wkładu finansowego – powiedział Iselin Nybo, norweski minister handlu i przemysłu.

Nieudzielenie przez rząd drugiego pakietu ratunkowego sprawiło, że przewoźnik stanął na krawędzi bankructwa i był zmuszony do szukania ochrony przed wierzycielami m. in. w Irlandii, gdzie znajduje się duża część jego floty, którą to Norwegian chciał uchronić przed zajęciami komorniczymi.

Wsparcie rządu pozwoli pójść linii we właściwym kierunku. Norwegian stanął w obliczu bardzo trudnej sytuacji, a wsparcie rządu znacznie zwiększa nasze szanse na pozyskanie nowego kapitału i przejście przez proces odbudowy ze skutkiem pozytywnym – powiedział Jacob Schram, dyrektor generalny Norwegiana.

Zadłużenie Norwegiana znacznie rosło jeszcze na długo przed pandemią COVID-19, głównie z powodu gwałtownego rozwoju siatki połączeń dalekodystansowych z wielu miast Europy do Stanów Zjednoczonych i Azji, co nie przynosiło spodziewanych zysków.

Po ogłoszeniu decyzji rządu notowania spółki na giełdzie w Oslo wzrosły o 15 proc.

Fot.: materiały prasowe, Norwegian
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama