Boeing 737 MAX wraca na europejskie niebo

Bartosz Woszczyński - Profil Bartosz Woszczyński
19 stycznia 2021 21:40
Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) poinformowała, że jeszcze w styczniu br. dojdzie do certyfikacji boeing 737 MAX. Pozwoli to na zakończenie trwającego niemal dwa lata uziemienia.
Reklama

Zgodnie z przekazanymi informacjami, EASA wkrótce ma opublikować dyrektywę zdatności do lotu, która pozwoli na powrót samolotów do latania.

- Powrót do latania MAX-ów jest możliwy już w przyszłym tygodniu. Osiągnęliśmy punkt, w którym nasze cztery główne wymagania zostały spełnione - powiedział Patrick Ky, dyrektor EASA.


Decyzję o uziemieniu boeingów 737 MAX podjęto w marcu 2019 roku, po tym jak w odstępie kilku miesięcy doszło do dwóch katastrof z udziałem tych maszyn, w których zginęło łącznie 346 osób. Jako główną przyczynę katastrof wskazano wadliwe działanie systemu MCAS (Maneuvering Characteristics Augmentation System).

Pierwszy na powrót uziemionych samolotów do latania zezwolił amerykański FAA w listopadzie ub. roku. Niedługo później ANAC - brazylijska agencja cywilnego ruchu lotniczego - również dopuściła maszyny do wykonywania operacji lotniczych. Wczoraj (18.01) władze kanadyjskie poinformowały o opublikowaniu dyrektywy zdatności do lotu.

W Polsce boeingi 737 MAX są częścią floty LOT-u oraz Enter Air.a

fot. Boeing
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama