Eurowings: Porozumienie ze związkami zawodowymi

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
19 stycznia 2021 08:15
Zarząd Eurowings i związek zawodowy ver.di zawarły umowę, która ochroni 2 tys. miejsc pracy. Linia wchodząca w skład Grupy Lufthansy liczy na rozwój spodziewając się osłabienia konkurencji.
Reklama

Eurowings zawarł ugodę z członkami personelu pokładowego i służb naziemnych ważną do 31 marca 2022 r. Za zachowanie ok. 2 tys. etatów pracownicy zrezygnowali z części swoich wynagrodzeń i składek emerytalnych. Negocjacje były prowadzone w ramach układu zbiorowego pracy. Informacje o umowie podał niemiecki oddział serwisu Business Insider.

O zawartym porozumieniu strony poinformowały wczoraj (18.01). Ver.di chce, aby w Eurowings znalazło zatrudnienie, jak najwięcej stewardes i stewardów z innych spółek Grupy Lufthansy. - ve.rdi już prowadzi w tej sprawie negocjacje zbiorowe. Żądamy uznania dotychczasowego doświadczenia zawodowego w Grupie w wymiarze finansowym - powiedział negocjator strony związkowy Marvin Reschinsky.


Eurowings poinformował także o zatrudnieniu 130 członków personelu pokładowego, w celu sprostania zwiększonej liczbie rejsów w lecie br. Ogłoszenia o pracę opublikowała Grupa Lufthansy. Przewoźnik wierzy, że dzięki postępowi w szczepieniach i skuteczniejszym testom popyt powróci już w miesiącach letnich br. Linia lotnicza liczy również na słabszą konkurencję na niemieckim rynku. Z powodu koronakryzysu linie budżetowe, Ryanair i easyJet, opuściły ważne dla Eurowings lotniska, takie jak Düsseldorf czy Stuttgart. Z kolei Grupa Lufthansy zamknęła spółki zależne Germanwings i SunExpress Deutschland. Z rynku zniknęła również linia lotnicza LGW, która realizowała loty dla Eurowings.

Warto zaznaczyć, że personel pokładowy samej Lufthansy jest chroniony przed zwolnieniami na podstawie odrębnego porozumienia restrukturyzacyjnego. Według związku ve.rdi, pracownicy naziemni Eurowings już zaakceptowali uzgodnioną umowę, a stewardesy i stewardzi mają nad nią zagłosować do 22 stycznia br. Umowa dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych w Niemczech.

Fot.: Materiały prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama