20 godzin na pokładzie bez przerwy? To możliwe nawet w przyszłym roku

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
14 stycznia 2021 10:00
1 komentarz
Australijskie linie Qantas, pomimo trwającej jeszcze pandemii koronawirusa, nie zawieszą planów uruchomienia najdłuższych regularnych lotów pasażerskich na świecie, a nawet mogą je przyspieszyć.
Reklama
Qantas rozważy uruchomienia ultra-długich lotów w ramach Project Sunrise – ogłosił niespodziewanie w środę (13.01) Alan Joyce, dyrektor generalny przewoźnika. Jak powiedział dla Executive Traveller, spodziewa się że po ustąpieniu pandemii COVID-19 popyt na bezpośrednie loty z Sydney i Melbourne do Londynu, Nowego Jorku i Paryża będzie jeszcze większy niż przed atakiem koronawirusa.


– Nadal jesteśmy bardzo optymistyczni. Ludzie w świecie pokoronawirusowym będą chcieli latać bezpośrednio, zamiast robić międzylądowania. Moim zdaniem Project Sunrise ma uzasadnienie biznesowe i jest jeszcze lepszym pomysłem niż przed COVID-19 – powiedział Alan Joyce, dyrektor generalny Qantas.

Po latach planowania uruchomienia połączeń trwających od 18 do 20 godzin, Qantas postawił na współpracę z Airbusem, który przygotuje dla australijskiego przewoźnika specjalną wersję modelu A350-1000 o wydłużonym zasięgu, co pozwoliłby bez międzylądowania przelecieć maszynie trasę z Londynu do Sydney z kompletem pasażerów na pokładzie. Jak zdradził Joyce, zamówienie na 12 takich samolotów miało być oficjalnie złożone i ogłoszone w marcu 2020 r., kiedy wybuchła pandemia.

Decyzja jest zaskakująca, ponieważ jeszcze w maju 2020 r. Qantas ogłosił bezterminowe zawieszenie Project Sunrise z powodu złej sytuacji na rynku lotniczym spowodowanej światową pandemią koronawirusa. Jednak nawet przed pandemią COVID-19, przewoźnik oznajmił, że pierwszy lot w ramach Project Sunrise wystartuje nie wcześniej na początku 2023 r. Najnowsza strategia Qantas nie wyklucza wcześniejszego uruchomienia rekordowo długich rejsów.


Pod koniec 2021 roku ponownie zastanowimy się nad projektem i zdecydujemy czy jest to odpowiedni czas [...] Trasa Perth-Londyn, która jest obecnie zawieszona, ale zostanie wznowiona w połowie tego roku, w 2019 r. była najlepszą trasą w naszej siatce połączeń oraz miała najwyższą oceną zadowolenia klientów. Uważamy, że podobną popularnością będą cieszyć się trasy Sydney-Londyn, Melbourne-Londyn czy Sydney-Nowy Jork – dodał Joyce.

Kolejnym ważnym krokiem dla Project Sunrise będzie zamówienie A350-1000 o przedłużonym zasięgu. Decyzje zapadną w drugiej połowie roku.

Fot.: Qantas, Airbus

Ostatnie komentarze

adam7691 2021-01-14 17:43   
adam7691 - Profil adam7691
A w trakcie lotu trzy "dobrowolne" szczepienia.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy