Nowe lotnisko w Berlinie... razi prądem

12 stycznia 2021 09:40
Pracownicy ochrony portu lotniczego Berlin–Brandenburg już 60 razy zostali porażeni prądem podczas obsługi urządzeń do kontroli bagaży. Awarii i nieprawidłowości nie stwierdzono, jednak związki zawodowe domagają się wstrzymania obsługi pasażerów w terminalu T1, gdzie dochodzi do wypadków.
Reklama
Związek zawodowy Verdi, zrzeszający pracowników portu Berlin–Brandenburg, domaga się natychmiastowego wstrzymania obsługi pasażerów w terminalu T1 nowego lotniska. Okazuje się, że pracownicy ochrony pracujący tam przy urządzeniach kontroli bagaży, bardzo często ulegają porażeniom prądem podczas wykonywania swoich obowiązków. Sprawę w poniedziałek (11.01) opisał Berliner Zeitung.

Terminal T1 lotniska Brandenburg, które zostało otwarte 31 października 2020 r., powinien zostać zamknięty natychmiast – uważa związek zawodowy Verdi. Urządzenia do kontroli bagaży podręcznych mają razić prądem pracowników ochrony, a w ostatnich dniach częstotliwość takich incydentów niezwykle się nasila.

Poszkodowani pracownicy zgłaszają silny ból, drętwienie i senność. [...] Rannych trzeba było kilkukrotnie przewozić karetką do okolicznych szpitali. Lekarze stwierdzili, że niektórzy z poszkodowanych nie byli w stanie dalej pracować z powodu porażenia prądem – powiedział dla Berliner Zeitung Benjamin Roscher ze związku zawodowego Verdi.


Okazuje się, że tylko 6 stycznia br. odnotowano 11 tego typu wypadków, a interwencja medyczna była konieczna czterokrotnie. Od otwarcia berlińskiego lotniska miało dojść do ponad 60 tego typu incydentów. Pierwszy przypadek porażenia prądem zanotowano 12 grudnia 2020 r.

Takie incydenty rejestrowane są niezwykle często, jednak jeszcze większa jest liczba niezgłoszonych przypadków. [...] Niektórzy pracownicy są rażeni prądem nawet kilka razy podczas swojej jednej zmiany – przekonywał Roscher.

Do wypadków dochodzi przy kontroli bagażu podręcznego w terminalu T1. Policja federalna potwierdza, że na lotnisku występują problemy z ładunkami elektrostatycznymi, jednak jednocześnie uważa, że wszystkie systemy i urządzenia zachowują zgodność z obowiązującymi normami i zasadami techniki. Zasugerowano, że do wyładowań elektrostatycznych może dochodzić przykładowo kiedy pracownicy mają na sobie ubrania z dużą zawartością materiałów syntetycznych.


Pracownicy narażeni na porażenia prądem zostali przeszkoleni jak zapobiegać wyładowaniom elektrostatycznym, m. in. nosząc odpowiednie obuwie i odzież, a także otrzymali antystatyczne breloki. Według strony związkowej, te działania to stanowczo za mało, a odpowiednim rozwiązaniem byłaby obsługa wszystkich pasażerów tylko w „starym” terminalu T5, co nie byłoby problemem ze względu na pandemię COVID-19, a więc niewielki poziom ruchu.

Fot.: materiały prasowe, Flughafen Berlin Brandenburg

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy