A320 LATAM Brasil zderzył się z kapibarą w trakcie rozbiegu do startu w Sao Paulo

Artur Banach - Profil Artur Banach
11 stycznia 2021 10:54
Niecodzienny incydent spowodował znaczne utrudnienia i napędził strachu pasażerom czwartkowego, nocnego lotu LA-3408 brazylijskiego przewoźnika LATAM.
Reklama

Airbus A320-214 o znakach PR-MYK miał wykonać w zeszły czwartek (7.01) lot krajowy LA-3408 pomiędzy lotniskami Sao Paulo Guarulhos (GRU) i Castro Pinta w Joao Pessoa (JPA). W trakcie rozbiegu z drogi startowej 27R, o godzinie 23:05 czasu lokalnego (03:05 czasu polskiego) doszło do uderzenia w kapibarę – przedstawiciela największych gryzoni na świecie, które naturalnie występują w Ameryce Środkowej i Południowej. Te mogą mierzyć ponad metr długości i ważyć około 60 kilogramów.


Niestety incydent miał miejsce po osiągnięciu przez airbusa prędkości V1, co uniemożliwiło załodze przerwanie startu, bowiem po jej osiągnięciu – przynajmniej teoretycznie – samolot nie jest już w stanie wyhamować na pozostałej części drogi startowej. Wobec tego maszyna wystartowała i wzniosła się do wysokości 9000 stóp (~3 km), a następnie, przez około 65 minut wykonywała procedurę oczekiwania. W tym czasie piloci przygotowywali się do powrotu na lotnisko w Sao Paulo, a samolot spalał paliwo żeby osiągnąć masę adekwatną do lądowania. To z kolei nastąpiło na drodze startowej 27R – tej samej, na której doszło do zderzenia.

Po lądowaniu airbus został zaholowany na płytę postojową, gdzie przeszedł inspekcję. Najprawdopodobniej maszyna została uszkodzona, gdyż w dzisiejsze południe (09.01) nadal jest uziemiony w Sao Paulo.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama