Rolls-Royce zawiesza przełomowy program silników nowej generacji UltraFan
nowej generacji silników turboodrzutowych, zostanie wkrótce zawieszony. Rewolucja odłożona na później.
Jest już praktycznie pewne, że Rolls-Royce wstrzyma rozwój programu UltraFan, o którego istnieniu wiemy od 2014 roku. Inżynierowie będą pracowali nad nim jeszcze w przyszłym roku, kiedy to ma powstać oficjalny prototyp silnika. Po przeprowadzeniu już zaplanowanych testów projekt trafi do szuflady. W obliczu tego faktu, zakładane na 2025 rok wprowadzenie nowej generacji zespołów napędowych ulegnie bliżej nieokreślonemu opóźnieniu. Prawdopodobnie dopiero pod koniec bieżącej dekady będziemy mogli dostrzec na lotniskach samoloty wyposażone w silniki nowej generacji brytyjskiego producenta. A zdecydowanie jest na co czekać.
Zgodnie z nazwą – największą gwiazdą programu jest wentylator. Zostanie on sprzężony z turbiną za pomocą przekładni obiegowej, co pozwoli na zróżnicowanie obrotów obu elementów. Z kolei łopatki silnika będą miały zmienny skok o takim zakresie, że do hamowania nie będzie potrzebny tradycyjny odwracacz ciągu. Taka koncepcja znajduje już zastosowanie w przypadku samolotów turbośmigłowych, które mogą dzięki niej nawet cofać po płycie lotniska. W ten sposób stanie się możliwe odpowiednie dobranie powyższych parametrów do określonej fazy lotu, co powinno zredukować hałas i zagwarantować znaczne zmniejszenie zużycia paliwa. Emisja produktów spalania względem wczesnych egzemplarzy generacji Trent ma zostać zredukowana nawet o 25%. Silniki serii UltraFan najprawdopodobniej znajdą zastosowanie zarówno w modelach wąsko, jak i szerokokadłubowych. Niestety nieprędko.
Nie budzi wątpliwości fakt, że każdy kryzys ekonomiczny istotnie odbija się na branży lotniczej. Zmniejszony popyt na transport drogą powietrzną powoduje redukcję zamówień przewoźników na samoloty, a ich producenci ograniczają plany rozwojowe. Z uwagi na to jak silnie powiązane są Rolls-Royce z Airbusem oraz Boeingiem, decyzja o wstrzymaniu projektu UltraFan wydaje się być w pełni uzasadniona. Producent wprost uzależnia dalsze loty programu od realności szans na wprowadzenie do służby kolejnych generacji maszyn czołowych producentów.