Boeing zapłaci ogromną kwotę "za kłamstwa, oszustwa i katastrofy 737 MAX"

8 stycznia 2021 11:19
1 komentarz
W czwartek (7.12) Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że Boeing zawarł ugodę w sprawie dwóch katastrof 737 MAX. Celowe wprowadzanie w błąd, kłamstwa, oszustwa, zaniedbania oraz chęć zysku ponad bezpieczeństwo i ludzkie życie – to tylko część zarzutów względem amerykańskiego producenta.
Reklama
W ramach ugody, producent zgodził się zapłacić ponad 2,5 mld dolarów (ok. 9,2 mld złotych) za oszustwa, celowe ukrywanie informacji dotyczących bezpieczeństwa i eksploatacji maszyn, a w konsekwencji doprowadzenie do dwóch katastrof lotniczych.

Na kwotę ugody składa się grzywna w wysokości 243,6 mln dolarów oraz 1,77 mld rekompensaty dla klientów linii Boeinga, które poniosły straty w wyniku uziemienia wszystkich 737 MAX i wstrzymania dostaw tych samolotów. Boeing musi pokryć również specjalny fundusz w wysokości 500 mln dolarów ustanowiony z myślą o odszkodowaniach dla bliskich i spadkobierców ofiar obu katastrof wadliwych maszyn w Indonezji i Etiopii.


Katastrofy ujawniły oszukańcze i nieuczciwe postępowanie pracowników jednego z wiodących na świecie producentów samolotów pasażerskich. Pracownicy Boeinga wybrali drogę zysku zamiast szczerości, ukrywając przed FAA istotne informacje dotyczące eksploatacji samolotów 737 MAX i starając się ukryć swoje oszustwo – stwierdził w oświadczeniu David Burns, zastępca prokuratora generalnego USA.

Jeszcze ostrzej obeszli się z Boeingiem członkowie komisji transportu amerykańskiej Izby Reprezentantów, którzy uznali, że Boeing celowo i z premedytacją ukrywał informacje, aby uniknąć dodatkowych kosztów i móc sprzedawać samoloty po zawyżonych cenach. Według kongresmenów ze swojej roli nie wywiązała się także amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA), która dopuściła maszyny 737 MAX do użytku komercyjnego.

Ta ugoda to obraza dla 346 ofiar, które zginęły w wyniku chciwości koncernu. [...] Jest to zaledwie ułamek rocznych przychodów Boeinga, a dodatkowo ugoda ta uchyla jakąkolwiek odpowiedzialność karną wobec postawionych zarzutów – zauważył Peter DeFazio, przewodniczący komisji transportu.


Już we wrześniu 2020 r. komisja transportu opublikowała raport, w którym stwierdzono, że szefostwo Boeinga ukrywało przed regulatorami rynku lotniczego i liniami lotniczymi kluczowe informacje na temat wadliwych maszyn, aby uniknąć dodatkowych kosztów i zaoszczędzić czas.

Dwie katastrofy 737 MAX, w których zginęło 346 osób, miały miejsce w 2018 i 2019 roku. W konsekwencji tych wydarzeń, w marcu 2019 r. wszystkie maszyny na całym świecie zostały wycofane z eksploatacji do czasu uzyskania nowego certyfikatu, co miało miejsce w listopadzie 2020 r.

Fot.: Boeing, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

adam1987 2021-01-08 15:08   
adam1987 - Profil adam1987
Czyli zasądzili 243,6 miliona $ kary za świadome narażenia życia ludzkiego? Bo z konsumentami i tak się toczą oddzielne rozmowy. Ofiary obu lotów i ich rodziny walczą w sądach o odszkodowania.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy