Wizz Air już odbija "pyłowe straty"?

20 kwietnia 2010 23:06
25 komentarzy
Reklama
Pasażerowie zgłaszają nam problemy z przysługującą im darmową zmianą rezerwacji w Wizz Air. Przewoźnik odmawia przysługujących im praw.

- Udało mi się wreszcie dodzwonić do Wizz Air po kilku dniach prób. Chciałem przebukować bilet w związku z chmurą wulkaniczną. Powiedziano mi, że mogą mi sprzedać nowy bilet i kwote ktorą zapłacilem rozliczyć starym biletem, a resztę doplacić kartą kredytową. Odmówiono mi zmiany biletu na inny termin - pisze Bogusław Witkowski na Platformę - Daj znać.



Przepisy mówią jasno. - Niezależnie od przyczyn odwołania lotu linie lotnicze mają obowiązek otoczyć opieką pasażerów na lotnisku oraz zaoferować możliwość wyboru pomiędzy darmową zmianą rezerwacji a zwrotem pełnego kosztu biletu na odwołany lot. - mówi Karina Lisowska z biura prasowego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Przewoźnicy mają obowiązek zapewnić bezpłatnie pasażerom:
  • zmianę rezerwacji na najbliższy albo najbardziej dogodny dla obu stron umowy przewozu lot, na który dostępne są wolne miejsca.
    ale także:
  • posiłki oraz napoje w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania na lot opóźniony lub na lot alternatywny zaoferowany w związku z odwołaniem lotu, na któr posiadali rezerwację;
  • zakwaterowanie w hotelu w przypadku, gdy występuje konieczność pobytu przez jedną albo więcej nocy lub gdy zachodzi konieczność pobytu dłuższego niż planowany przez pasażera wraz z transportem pomiędzy lotniskiem a miejscem zakwaterowania (hotelem lub innym);
  • dwukrotny dostęp do środków telekomunikacji;
  • zwrot pełnej kwoty ceny biletu w przypadku, gdy pasażerowie zrezygnują z odwołanego lotu albo opóźnionego powyżej 5 godzin;
  • transport z lotniska, w którym samolot wylądował, na lotnisko do którego dokonano rezerwacji.
W trakcie pisania tego artykułu otrzymaliśmy kolejne listy na naszą Platformę - Daj znać.

- Powołując się na "nową wewnętrzną instrukcję" polska infolinia Wizz Air odmówiła mi prawa do bezpłatnej zmiany odwołanego lotu na inny termin. Mogłem to zrobić jedynie dopłacając różnicę w cenie. Lot był odwołany, wiec mam chyba prawo do zwrotu kosztów lub bezpłatnej zmiany? - pyta zdezorientowany Michal Adamaszek. - To wygląda po prostu na naciąganie pasażerów którzy pilnie potrzebują jak najszybciej lecieć, a te "różnice w cenie" są teraz ogromne - dodaje.

Komentarze w tej sprawie pojawiają się także na naszym profilu na Facebooku.

- Wizz Air nakazuje na call-center pasażerom dopłacać za przebukowanie na skutek anulowania lotu w związku z pyłem. To wprost narusza art. 8 w związku z art. 5 Rozporządzenia (WE) 261/2004. - czytamy w naszym serwisie na Facebooku.

- Poprosiłem o zwrot pieniędzy. Wizz Air powiedział, że zwrócą mi kwotę, ale... pomniejszona o opłatę za płatność kartą kredytową. Jak tak można? - pyta Bogusław.

- Pobieranie opłaty za zmianę rezerwacji lub potrącenia od kosztu zwracanego biletu mogą stanowić naruszenie przepisów rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylającego rozporządzenie nr 295/91. - mówi Lisowska. - W przypadku, gdy taka opłata została już pobrana, pasażer w pierwszym rzędzie powinien złożyć reklamację do przewoźnika z żądaniem zwrotu stosownej kwoty. Jeżeli reklamacja nie doczeka się odpowiedzi, lub odpowiedź będzie negatywna, następnym krokiem jest złożenie skargi do Prezesa ULC na naruszenie przepisów rozporządzenia 261/2004. Formularz skargi dostępny jest na stronie www.ulc.gov.pl. - dodaje.

Odpowiedź rzecznika prasowego linii zaskakuje. - Zwracamy 100% zapłaconej kwoty. Jeżeli pasażer zażąda zwrotu, otrzyma ją do 7 dni - mówi Natasa Kazmer, rzecznik prasowy linii.

Jednak w odpowiedzi całkowity brak odpowiedzi na kluczowe pytanie: Dlaczego odmówiono pasażerom przysługuącej im darmowej zmiany daty/trasy?

- W przypadku stwierdzenia naruszenia prezes ULC w drodze decyzji administracyjnej zobowiąże przewoźnika lotniczego do usunięcia naruszenia tj. zwrotu nienależnie pobranej opłaty lub potrącenia z ceny biletu, oraz nałoży na niego karę pieniężną. - informuje Lisowska.

Pył pyłem, jednak przepisy są po to, aby je egzekwować!

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
viajero 2010-04-24 01:28   
viajero - Profil viajero
W rozporządzeniu 261/2004 czytamy w pkt. 14 : "Podobnie jak w konwencji montrealskiej, zobowiązania przewoźników lotniczych
powinny być ograniczone lub ich odpowiedzialność wyłączona w przypadku gdy
zdarzenie jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie
można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków. Okoliczności
te mogą, w szczególności, zaistnieć w przypadku destabilizacji politycznej, warunków
meteorologicznych uniemożliwiających dany lot, zagrożenia bezpieczeństwa,
nieoczekiwanych wad mogących wpłynąć na bezpieczeństwo lotu oraz strajków
mających wpływ na działalność przewoźnika".
ciutat 2010-04-22 10:38   
ciutat - Profil ciutat
4tech ooczywiscie ze sa , czesc lcc jest w systemach rez Easy , Norwegian kiedys Sky wiec agent jakos to musi zarezerwowac...
seep02 2010-04-22 00:17   
seep02 - Profil seep02
bezcen: o Ryanair to ja bym się nie martwił;) 150 biletów sprzedanych po 1zł, czyli na biletach zarobili 150zł, ale dotacje od samorządów dostają mimo tego. Tak więc, jak przyszłoby im zwrócić te 150zł to i tak w kieszeni zostają im tysiące/miliony samorządowych pieniędzy;)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy