Pęknięcia w kadłubie A350: Airbus komentuje

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
07 stycznia 2021 09:29
We wtorek (5.01), po wielu prośbach o komentarz, Airbus odniósł się do doniesień o niepokojących pęknięciach odnalezionych w jednym z A350 latających dla Qatar Airways. Europejski producent uspokaja i utrzymuje, że nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów.
Reklama

Jak informowaliśmy, w jednym z 4-letnich airbusów A350-900 latającym dla Qatar Airways (A7-ALL) odnaleziono niepokojące pęknięcia. Odkrycia dokonano podczas przemalowywania samolotu z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej FIFA 2022, które odbędą się w Katarze.

– Podczas przemalowywania samolotu Airbus A350-900 linii Qatar Airways w Shannon zaobserwowano pewne nieregularności na powłoce powierzchni kadłuba. Problem jest powierzchowny, a wręcz kosmetyczny, i był widoczny dopiero po zdjęciu wierzchniej warstwy farby. Z pewnością nie jest to kwestia struktury kompozytu, z którego wykonane jest poszycie.
W porozumieniu z Qatar Airways, samolot zostanie przewieziony do Tuluzy w celu dalszej kontroli i ponownego malowania. Nie ma obaw o bezpieczeństwo – czytamy w oświadczeniu Airbusa wydanym po licznych prośbach o komentarz od przedstawicieli mediów z całego świata.


Airbus sprostował także wcześniejsze doniesienia medialne – według najnowszych informacji maszyna poleciała do zakładów produkcyjnych w Tuluzie dopiero we wtorek (5 stycznia). Potwierdzono także z pełnym przekonaniem, że wpływu na stan techniczny maszyny nie miał incydent z lipca 2018 r. podczas którego samolot Airbus A330-300 linii AirAsia X zahaczył skrzydłem o zaparkowanego A350-900 Qatar Airways, który ma obecnie problemy (A7-ALL).

Na wezwanie do udzielenia komentarza w sprawie wciąż nie odpowiedział Qatar Airways oraz International Aerospace Coatings, którego pracownicy okryli pęknięcia. Zgodnie z zapewnieniami Airbusa, po przelocie do Tuluzy we Francji, samolot ma być dokładnie sprawdzony przez inżynierów producenta.

Fot.: Airbus
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama