Etihad Airways zmniejsza udział w Air Serbia
W środę (30.12) sfinalizowano zwiększenie przez serbski Skarb Państwa swojego udziału w Air Serbia do ponad 80 proc. Ma to pomóc przewoźnikowi przetrwać pandemię COVID–19.
Reklama
Air Serbia została dokapitalizowana przez rząd Serbii – państwo zwiększyło swój udział w spółce z 51 proc. do 82 proc., co spowodowało, że Etihad Airways, współwłaściciel serbskiej linii, zmniejszył swój udział z 49 proc. do 18 proc. – informuje portal EX-YU Aviation News. Podwyższenie kapitału zakładowego spółki miało na celu załagodzenie skutków pandemii koronawirusa.
Jak informowaliśmy, Etihad Airways zdecydował się zawiesić loty do Belgradu i zakończyć partnerstwo z Air Serbia, której jest współwłaścicielem. Ogłoszono wówczas także, że w przyszłym roku przewoźnik zakończy współpracę codeshare z Air Serbia, a więc było jasne, że będzie chciał pozbyć się przynajmniej części swoich udziałów w serbskiej linii.

– Jesteśmy wdzięczni rządowi Republiki Serbskiej za wsparcie linii lotniczej w pokonywaniu przeszkód biznesowych spowodowanych pandemią koronawirusa, w najtrudniejszym roku w historii pasażerskiego ruchu lotniczego. Pozwoliło to stworzyć podwaliny pod dalszy, niezakłócony rozwój biznesowy, przy fundamentalnych działaniach racjonalizujących działalność firmy – powiedział Duncan Naysmith, dyrektor generalny Air Serbia.

W lecie 2020 r. Belgrad zasugerował, że gdyby Etihad całkowicie lub w dużej części stracił udział w Air Serbia, można by sprowadzić kolejnego zagranicznego partnera strategicznego. W październiku rząd przyjął jednak dekret umożliwiający dokapitalizowanie narodowej linii ze środków publicznych Serbii.
Zgodnie z informacjami dziennika Danas, zainteresowanie przejęciem mniejszościowego udziału w Air Serbia wyraziła także jedna z trzech wiodących chińskich grup lotniczych. Okazuje się jednak, że w ubiegłym roku Parlament Europejski przyjął nowe prawo umożliwiające szersze monitorowanie obcych inwestycji w UE – pod te regulacje podchodzi także Serbia, która ma status państwa kandydującego do Wspólnoty. To najprawdopodobniej z tego względu umowa z Chinami nie mogła dojść do skutku.
Fot.: materiały prasowe, Air Serbia