Początek narodowej kwarantanny. Co z podróżami i izolacją?

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
28 grudnia 2020 08:15
1 komentarz
Od poniedziałku (28.12) do 17 stycznia trwać będzie kwarantanna narodowa. Zamknięte będą hotele i stoki narciarskie, a osoby przyjeżdżające do Polski będą podlegały obowiązkowej, 10-dniowej izolacji. Nowe obostrzenia mają zredukować utrzymujące się duże liczby nowych zachorowań na COVID-19.
Reklama

Obostrzenia wprowadzone co najmniej do 17 stycznia 2021 r. obejmują m. in. zamknięcie galerii handlowych, poza sklepami zapewniającymi niezbędne produkty, a więc sklepy spożywcze, apteki i drogerie. Od północy w poniedziałek nie mogą działać także stoki narciarskie. Hotele będą niedostępne dla większości podróżujących – z noclegu będą mogli skorzystać m. in. członkowie załogi samolotu, pociągu i statku, członkowie personelu medycznego i służb mundurowych, pacjenci szpitali specjalistycznych, kierowcy zawodowi oraz prawnicy. Otwarte pozostaną także hotele pracownicze.


Rząd wprowadził obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny po powrocie z zagranicy transportem zorganizowanym, a więc także samolotem. Kwarantanna wynosi 10 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy. Z opublikowanego w poniedziałek (21.12) rozporządzenia wynika, że z obowiązku poddania się kwarantannie wyłączeni zostaną zaszczepieni przeciw COVID-19 W takim wypadku konieczne będzie przedstawienie funkcjonariuszowi Straży Granicznej zaświadczenia o zaszczepieniu się.

Osoba zobowiązana do kwarantanny musi poinformować Straż Graniczną o adresie swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Polski i bezzwłocznie się tam udać. Rozporządzenie nie dzieli podróżnych na obywateli Polski i innych krajów, nie wprowadza rozróżnienia ze względu na kierunek, z którego przybywają czy rodzaju granicy (lądowa, morska, powietrzna). Co istotne, rozporządzenie nie przewiduje możliwości zwolnienia z izolacji po przedstawieniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy od 28 grudnia nie będą trafiać na kwarantannę w razie kontaktu z zakażonym. Nie będą także uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu ozdrowieńcy mieli być zwolnieni z obowiązku kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski, jednak ostatecznie przepis taki nie znalazł się w rozporządzeniu.

Obecne rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym obowiązuje do 6 stycznia 2021 r. i niezmiennie obejmuje m. in. Wielką Brytanię, Czarnogórę, Gruzję, Serbię i Stany Zjednoczone w z wyjątkiem stanów Nowy Jork i Illinois.

W niedzielę (27.12) Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zdecydował się nie wprowadzać zapowiadanej wcześniej godziny policyjnej od 19:00 31 grudnia do 6:00 1 stycznia. Premier jedynie zaapelował o nieprzemieszczanie się w Sylwestra i zabawę w niewielkim gronie. Formalnie jednak zakaz przemieszczania się wciąż obowiązuje.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

teemu 2020-12-28 10:01   
teemu - Profil teemu
Moglibyście wskazać, w którym miejscu w rozporządzeniu jest napisane, że ozdrowieńcy są zwolnieni z kwarantanny? Osoby zaszczepione - zgoda, ale o ozdrowieńcach osobnej wzmianki nie znalazłem.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama