Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski. Przez nową mutację koronawirusa

Marek Stus - Profil Marek Stus
21 grudnia 2020 07:00
Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Powodem jest z pojawieniem się tam nowej mutacji koronawirusa.
Reklama

Wstrzymanie połączeń lotniczych między Wielką Brytanią i Polską jest konsekwencją pojawienia się nowej odmiany koronawirusa w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Zakażenia nową mutacją wirusa potwierdziło kilka dni temu brytyjskie ministerstwo zdrowia. Z opinii ekspertów wynika, że roznosi się ona znacznie szybciej od dotychczas rozpoznanych szczepów, ale nie powinna powodować cięższego przebiegu choroby.


Nie podano na razie jak długo będzie obowiązywał wprowadzony zakaz lotów. Nie należy jednak spodziewać się, że zostanie on uchylony przed zbliżającym się okresem świątecznym. Oznacza to, że wielu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii nie będzie mogło przyjechać w tym czasie do kraju. Z kolei wszystkie zaplanowane na dzisiaj (21.12) połączenia powinny odbyć się zgodnie z rozkładem lotów.

"Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa" - poinformował na Twitterze rzecznik rządu. Minister zdrowia poinformował o zaleceniu, by wykonywać testy na koronawirusa "każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii".

Nowy zakaz oznacza ogromne problemy dla Polaków mieszkających na wyspach, którzy mają już wykupione bilety na najbliższe dni. To okres świąteczny i wiele osób planowało święta u rodziny w Polsce.
Podobny zakaz wprowadziły inne europejskie kraje. Polska jest kolejnym krajem Unii Europejskiej po Austrii, Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Szwecji i Włoszech, które już wprowadziły lub ogłosiły zamiar zawieszenia połączeń lotniczych z Wielką Brytanią.

VUI-202012/01 to nowa odmiana koronawirusa, która rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii. Na razie w kwestii VUI-202012/01 więcej jest niewiadomych niż wiadomych, choć to, że rozprzestrzenia się szybciej niż wirus SARS-CoV 2 jest bardzo prawdopodobne.

Sprawą mutacji koronawirusa w Wielkiej Brytanii ma się zająć w poniedziałek Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

fot. J. Petts

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama