Finnair ze wsparciem do 400 mln euro

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
17 grudnia 2020 09:29
Finnair poinformował w środę (16.12), że wkrótce otrzyma pożyczkę od fińskiego rządu, która ma umożliwić przewoźnikowi przetrwanie koronakryzysu.
Reklama

Finlandia przygotowuje się do wsparcia swojego narodowego przewoźnika „niezabezpieczoną pożyczką hybrydową” w wysokości do 400 mln euro (ok. 1,78 mld złotych) – podaje Reuters.

Fiński rząd wprost uznaje pomoc dla Finnair za konieczną, ponieważ, jak argumentuje, druga fala pandemii COVID-19 odpowiada za wolniejsze niż oczekiwano ożywienie ruchu lotniczego, co nadal powoduje poważne straty dla linii. Przewoźnik prowadzi obecnie działalność na ok. 10 proc. podaży z grudnia 2019 r.

Państwo zobowiązuje się do spełnienia obowiązków odpowiedzialnego właściciela Finnair. [...] Położenie geograficzne Finlandii jest trudne i dlatego Finnair nie poradzi sobie bez oferowania połączeń lotniczych – powiedział w oświadczeniu Tytti Tuppurainen, fiński minister odpowiedzialny za działalność przedsiębiorstw państwowych.


Duże zaangażowania państwa w pomoc Finnair jest w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że Finlandia od początku pandemii COVID-19 uznawana jest za kraj, gdzie rząd wprowadził jedne z najsurowszych ograniczeń w podróżowaniu w Europie. Fiński rząd posiada obecnie 55,9 proc. udziałów w Finnair.

Jak twierdzi rząd, kredyt hybrydowy dla Finnair nie będzie stanowić dodatkowych kosztów dla państwowego budżetu, ponieważ 400 mln euro przeznaczone dla przewoźnika zostanie wykorzystane z puli 700 mln euro z programu pomocy dla przedsiębiorstw w związku z pandemią koronawirusa, który parlament Finlandii zatwierdził już w maju 2020 r.

Finnair dodał, że ostateczny kształt umowy o finansowanie wymaga ostatecznego uzgodnienia z państwem, w także zatwierdzenia przez rząd i Komisję Europejską.

Fot.: materiały prasowe, Finnair
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama