2,8 miliarda złotych dla LOT-u

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
16 grudnia 2020 15:43
1 komentarz
Jeszcze przed końcem 2020 r. LOT otrzyma pomoc publiczną w wysokości 2,8 mld zł. Pakiet pomocowy został zatwierdzony przez Komisje Europejską i zostanie zaakceptowany przez Radę Ministrów.
Reklama

Narodowy przewoźnik od wielu miesięcy ubiegał się o pomoc publiczną, której wysokość szacował nawet na ponad 4 mld zł. Ostatecznie, jak poinformował Business Insider Polska, LOT otrzyma 2,8 mld zł. Z tej sumy 1 mld zł zostanie przeznaczony na dokapitalizowanie firmy, a 1,8 mld zł stanowić będzie pożyczka z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Rada Ministrów ma przegłosować projekt pomocy w najbliższym czasie, tak aby pieniądze mogły wpłynąć na konta przewoźnika jeszcze w tym roku.


Na razie nie wiadomo czy Komisja Europejska (KE) obwarowała pomoc jakimikolwiek warunkami, co jest bardzo prawdopodobne, bo taka jest praktyka przy tak wysokim wsparciu ze środków publicznych. Rzecznik prasowy KE nie chciał potwierdzić faktu wydania zgody na pomoc publiczną dla LOT-u, ani nawet terminu w jakim zostanie podjęta decyzja. Stwierdził jedynie, że KE zazwyczaj informuje o wszystkich postanowieniach w sprawach o udzielenie pomocy publicznej.

Nie są też znane zasady na jakich LOT będzie spłacać pożyczkę udzieloną przez PFR. Dla lepszego zilustrowania wysokości otrzymanej pomocy przez LOT warto zauważyć, że 2,8 mld zł to wartość ponad 50 proc. aktywów firmy wykazanych pod koniec 2019 r. Łączny zysk netto narodowego przewoźnika z ostatnich czterech lat wyniósł 771 mln zł, a więc przekazane środki są 3,5 razy większe od tej sumy.

Fot.: Materiały prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

kurak03 2020-12-17 23:51   
kurak03 - Profil kurak03
I to ma byc uczciwa konkurencja? Hehehe.... niezle.... Mysle, że czas na podwyzki dla wszystkich
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama