Airbus wzywa do kompromisu w sprawie Brexitu

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
15 grudnia 2020 10:01
Szef europejskiego producenta samolotów wezwał do zakończenia dyplomatycznych sporów o wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE bez porozumienia będzie dla Airbusa sporym utrudnieniem.
Reklama

Dyrektor naczelny Airbusa, którego zakłady produkcyjne znajdują się w Wielkiej Brytanii i UE powiedział, że firma przygotowuje się na zakłócenia, jeśli Wielka Brytania wyjdzie ze Wspólnoty bez porozumienia – informuje Reuters.

Szkoda by było, gdyby po tylu latach przygotowań nie doszło do porozumienia. Myślę, że byłoby znacznie lepiej, gdyby UE i Wielka Brytania miały uporządkowane sprawy Brexitu. Jeśli umowa nie zostanie zawarta, 31 grudnia nastąpi trudna zmiana. Już przygotowujemy się na pewne kłopoty logistyczne, jednak nie sądzimy, że będzie to niemożliwe do opanowania – powiedział Guillaume Faury, dyrektor naczelny Airbusa.

Komentarz pojawił się po tym, jak brytyjski przemysł ostrzegł przed potencjalnym „ciosem” dla całej gospodarki, jeśli premier Boris Johnson nie zdoła zawrzeć umowy handlowej z UE przed 31 grudnia br. Faury nie uważa, że taka sytuacja skończy się dla Airbusa katastrofą, jednak z pewnością spowoduje to pewne problemy.


Faury wezwał także do kompromisu w sporze pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi o dotacje dla samolotów, z powodu którego obie strony nałożyły wysokie cła na wiele towarów kluczowych dla rynku lotniczego.

– Wzywamy do deeskalacji konfliktu i znalezienia długoterminowego porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a UE [...] Jesteśmy pewni, że niedługo tak się stanie – powiedział Faury.

Jak pisze Reuters, UE i ustępująca administracja Trumpa prowadzą obecnie negocjacje mające zakończyć 16-letnią walkę handlową, która osiągnęła swój punkt kulminacyjny właśnie teraz kiedy Wielka Brytania opuszcza UE. Airbus znalazł się więc pomiędzy dwiema niekorzystnymi sytuacjami politycznymi, co może być szczególnie uciążliwe w tak trudnej sytuacji dla lotnictwa jaką jest pandemia COVID-19.

Fot.: materiały prasowe, Airbus
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama