Etihad Airways kończy partnerstwo z Air Serbia

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
14 grudnia 2020 09:00
Etihad Airways zawiesza loty do Belgradu i kończy partnerstwo z Air Serbia, której jest współwłaścicielem.
Reklama
Etihad Airways zawiesił na czas nieokreślony loty pomiędzy Abu Zabi i Belgradem, a w przyszłym roku zakończy współpracę codeshare z Air Serbia – donosi portal EX-YU Aviation News. Etihad jest także właścicielem części udziałów w Air Serbia, których najprawdopodobniej będzie chciał się pozbyć.

Loty pomiędzy stolicami ZEA i Serbii zostały uruchomione w 2013 r., dzięki rozpoczęciu szerokiego partnerstwa codeshare Etihadu z serbskim przewoźnikiem. W ciągu ostatnich dwóch lat trasa obsługiwana była nawet dwanaście razy w tygodniu. Po pierwszej fali pandemii COVID-19 Etihad przywrócił loty do Belgradu w lipcu br., jednak zawiesił je 14 października. Rejsy miały ruszyć w styczniu 2021 r., ale przewoźnik całkowicie zaprzestał sprzedaży biletów i nie oferuje już opcji podróży do stolicy Serbii.

Etihad jest właścicielem 49 proc. udziałów w Air Serbia, podczas gdy pozostałe 51 proc. należy do serbskiego rządu. Już w czerwcu br. Belgrad rozpoczął rozmowy z bliskowschodnią linią o zwiększeniu udziałów w swoim narodowym przewoźniku, jeżeli Etihad nie byłby chętny na pokrycie odpowiedniej części strat poniesionych w trakcie lotniczego koronakryzysu. Teraz wygląda na to, że Etihad chciałby pozbyć się całego pakietu udziałów w Air Serbia.


W ramach umowy o partnerstwie strategicznym między Etihad Airways a rządem Serbii ogłoszonej w sierpniu 2013 r., linia lotnicza z Emiratów udostępniła Air Serbii pożyczkę w wysokości 40 mln dolarów, która 1 stycznia 2014 r. została zamieniona na kapitał własny na okres pięciu lat. Towarzyszył temu zastrzyk gotówki ze strony serbskiego rządu.

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Etihadem a rządem Serbii, udział przewoźnika z Emiratów w Air Serbia może zostać w każdej chwili zakończony. Kontrakt stanowi, że Etihad może wycofać się z udziałów w przypadku „istotnego niekorzystnego zdarzenia”.

Obecnie Etihad Airways udostępnia swój numer lotu na rejsach Air Serbia do niemal 30 miast, w tym do Amsterdamu, Barcelony, Berlina, Frankfurtu, Helsinek, Lublany, Londynu, Madrytu, Nowego Jorku, Podgoricy, Rzymu, Sztokholmu, Tirany czy Wiednia.

Fot.: materiały prasowe, Etihad Airways

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy