Szczepionka Pfizera zaakceptowana dla pracowników branży lotniczej

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
14 grudnia 2020 10:30
W piątek (11.12) FAA zatwierdziła stosowanie szczepionki Pfizera na COVID-19 przez amerykańskich pilotów i kontrolerów ruchu lotniczego. Szczepienia mają odbywać się jednak z zachowaniem pewnych środków ostrożności.
Reklama

Po wydaniu przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) zezwolenia na stosowanie w nagłych wypadkach szczepionki COVID-19 od firmy Pfizer, Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) postanowiła, że ​szczepionkę otrzymać mogą piloci oraz kontrolerzy ruchu lotniczego. Jako grupy certyfikowanych specjalistów wykonujących kluczową pracę dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego, FAA musi dodatkowo zezwolić na otrzymanie przez nich nowej szczepionki.

Aby utrzymać najwyższy poziom bezpieczeństwa, FAA będzie wymagać jednak od pracowników branży lotniczej zaświadczeń lekarskich udowadniających kiedy zostali oni zaszczepieni, aby piloci czy kontrolerzy przez 48 godzin po zaszczepieniu powstrzymali się od wykonywania pracy.


Ponieważ dla maksymalnej skuteczności szczepionka Pfizera wymaga podania dwóch dawek w odstępie 21 dni, 48-godzinny okres oczekiwania będzie obowiązywać po obu zaszczepieniach. FAA informuje, że takie same okresy oczekiwania są wymagane po podaniu innych szczepionek, w tym przeciw gruźlicy i durowi brzusznemu.

FAA nie przewiduje żadnych dodatkowych środków bezpieczeństwa ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Lekarze mają jednak stale monitorować aplikację nowej szczepionki i dokumentować wyniki badań klinicznych. W razie potrzeby, zalecenia będą dostosowane.

Po tym jak FDA zezwoli na stosowanie szczepionek na koronawirusa produkcji innych producentów, FAA wyda co do nich plan postępowania analogiczny jak do szczepionki Pfizera.

">Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama