Tradycyjna wiecha na budowie pirsu w Gdańsku

11 grudnia 2020 08:37
Wiecha zawisła na budowie zachodniego pirsu terminalu Portu Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, który będzie przedłużeniem istniejącego terminalu pasażerskiego T2 w kierunku zachodnim.
Reklama
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy buduje pirs, który będzie przedłużeniem istniejącego terminalu pasażerskiego T2 w kierunku zachodnim. Inwestycja jest realizowana zgodnie z planem. Prace prowadzi Korporacja Budowlana DORACO. Rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku, a mają zakończyć w IV kwartale 2021 roku.

- Rozbudowujemy terminal po to, by w przyszłości obsłużyć naszych pasażerów, którzy niewątpliwie do nas wrócą w perspektywie roku lub dwóch. Nasze miasta i nasz region będą się rozwijać bez względu na to, kiedy zakończy się pandemia koronawirusa. Konieczna jest infrastruktura, przygotowana do obsługi tych rosnących i rozwijających się miast. Taką infrastrukturą jest lotnisko, a najważniejsze w nim miejsce to terminal, w którym będą obsługiwani pasażerowie. Nie należy obawiać się tych czasów, w których żyjemy, należy patrzeć w przyszłość i wierzyć w to, że za chwilę wrócimy do normalności. Budowa terminalu przebiega rewelacyjnie, ponieważ terminowo. Mieścimy się też w kosztach, które sobie założyliśmy. W trakcie szalejącej pandemii to, co nam bardzo dobrze wychodzi, to jest właśnie budowa pirsu - mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy


Z powodu pandemii i związanych z nią ograniczeń, w małym gronie i bez udziału gości, budujący pirs zawiesili tradycyjną wiechę, która symbolizuje zakończenie budowy najwyższego punktu obiektu.

- Realizacja pirsu zachodniego Portu Lotniczego w Gdańsku, znalazła się w momencie, w którym tradycyjnie na budowie zawieszona zostaje wiecha. Mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa wszystkie działania realizowane są planowo. Obiekt osiągnął właściwą wysokość, trwają prace związane z pokryciem dachowym, a przed nami roboty wykończeniowe, wśród których najbardziej widoczne, bo nadające charakter nowemu budynkowi, są prace fasadowe. Równie istotne są działania związane z montażem wszelkich instalacji elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych - mówi Karol Zduńczyk, prezes Zarządu DORACO

- Wielkie brawa dla ludzi, którzy budują pirs, zarówno po stronie wykonawcy, jego podwykonawców, kierowników budowy i menadżerów projektu. Brawa także dla pracowników Portu Lotniczego Gdańsk, w tym kierownika inwestycji i wielu inspektorów - dodaje Kloskowski.

Po rozbudowie terminalu pasażerskiego Port Lotniczy Gdańsk zyska prawie 16 tys. m kw. nowej powierzchni (teraz jest ok. 45 tys. m kw.). W nowym pirsie będą obsługiwani pasażerowie rejsów rozkładowych, podróżujący do krajów non-Schengen, część nowego obiektu będzie też przeznaczona do obsługi pasażerów z krajów strefy Schengen.


Podstawowe zmiany parametrów po wybudowaniu pirsu:
- centralny punkt kontroli bezpieczeństwa - zwiększenie liczby linii kontroli bezpieczeństwa z 11 do 18
- punkty odprawy paszportowej, odloty - zwiększenie przejść z 6 do 10
- gate’y odlotowe - zwiększenie liczby gate’ów z 20 do 30
- punkty odprawy paszportowej, przyloty - zwiększenie przejść z 8 do 12
- odbiór bagażu - zwiększenie liczby karuzel z 5 do 9

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy