Barometr Świat. Minimalna poprawa globalnie, ale nie w Europie

11 grudnia 2020 09:00
W październiku spadek popytu, globalnie, był jedynie o 2,6 ppct mniejszy niż we wrześniu. Wskaźnik ten był tylko o 0,1 ppct lepszy niż miesiąc wcześniej. Natomiast w Europie sytuacja ponownie pogorszyła się. Spadek popytu był o 1,2 ppct większy niż we wrześniu.
Reklama
Spadki wynikają oczywiście z pojawienia się drugiej fali zachorowań, która w bardzo wielu krajach była gwałtowniejsza niż pierwsza. Kolejna niewielka poprawa globalnych wskaźników to ponownie efekt tego, iż ogromny chiński rynek krajowy wrócił już do poziomów popytu z roku ubiegłego. Rynek przewozów międzynarodowych jest wciąż w stanie zupełnej zapaści, globalnie i w Europie. Jedyne pocieszenie to fakt, że jest już właściwie przesądzone rozpoczęcie akcji szczepień nowymi, zatwierdzanymi właśnie szczepionkami. Musimy jednak pamiętać, że będzie to trwało wiele miesięcy, a jeszcze dłużej będziemy musieli czekać, aż rynki, w pełnym zakresie zaczną odczuwać pozytywne tego skutki.

Dane przewozowe IATA - październik 2020 (według przewoźników z danego obszaru): RPK, ASK, w porównaniu z październikiem 2019 oraz PLF.
W danych IATA wielkość przewozów mierzona jest w RPK, czyli w Revenue Passenger Kilometers. To liczba przewiezionych płatnych pasażerów pomnożona przez długość podróży przez nich odbytych. ASK to miara oferowania przewoźników, czyli liczba foteli pomnożona przez pokonane przez nie odcinki, a PLF to współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich, czyli RPK podzielone przez ASK. Pokazane dane dotyczą linii z danego kontynentu/rynku, czyli Europa oznacza wyniki przewoźników europejskich. Uwzględnione są linie sieciowe i tanie. Nie ma tu przewoźników czarterowych.

Rynki przewozów międzynarodowych, jak pokazujemy poniżej, są od wielu już miesięcy w stanie hibernacji. Ważne są też bardzo niskie LF-y uzyskiwane szczególnie na rejsach międzynarodowych. Przewoźnicy, również europejscy, operują prawie na siłę, na granicy kosztów zmiennych. Bliskowschodni na pewno poniżej. Łączne straty wszystkich linii rosną w bardzo szybkim tempie. W wielu przypadkach przewoźnicy będą musieli ubiegać się o kolejne transze pomocy publicznej. W przewozach linii bliskowschodnich, głównie z rejonu Zatoki Perskiej, ogromny udział, przed pandemią, miały tranzytowe przewozy interkontynentalne. Ich wyniki świadczą o zupełnej zapaści tego rynku. Emirates, i jemu podobni, jednak operują, z LF-ami poniżej 40 proc. Dla normalnych linii to nie do pomyślenia, ale szejków pewnie na to stać. Można już, z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że rynek przewozów tranzytowych, interkontynentalnych będzie odradzał się najwolniej. Przewoźnicy, planując swoją siatkę będą musieli to uwzględniać.

Przewozy międzynarodowe i krajowe: październik 2020 do października 2019 i narastająco.
Uwaga: Brak danych dla przewozów krajowych w Indiach.

Rynku przewozów międzynarodowych prawie nie ma. Tylko w przypadku linii afrykańskich jest nieco inaczej, gdyż tam pandemia ma ograniczony zakres. Azja jest w stanie hibernacji, a USA – prawie. Różnica pomiędzy wskaźnikami dla przewozów międzynarodowych i krajowych jest dramatyczna. Zupełnie fatalne, poniżej 50 proc., są PLF na trasach międzynarodowych. Jedyny wyjątek to linie z Ameryki Łacińskiej. Ten parametr oznacza operowanie z ogromnymi stratami, często również w porównaniu z kosztami zmiennymi.

Rynek przewozów krajowych w Chinach wrócił do normalności, a w Rosji prawie. Jak widzimy linie chińskie, część oferowania zdjętego z połączeń międzynarodowych przerzuciły na trasy domestic.

Przewozy cargo

W październiku przewozy cargo, mierzone w CTK (tono-kilometrach cargo), spadły o 6,2 proc., czyli o 1,8 ppct mniej niż we wrześniu. Oferowanie było mniejsze aż o 22,2 proc. Współczynnik wykorzystania pojemności frachtowej CLF wzrósł aż o 10,0 ppct do poziomu 57,6 proc. Narastająco spadek przewozów wyniósł 12,4 proc., a CLF – 53,9 - poprawa aż o 7,5ppct

Wyniki regionalne – października i narastająco
  • Linie europejskie: spadek przewozów w CTK o 11,9 proc., przy spadku oferowania aż o 28,0 proc. , CLF: 67,6 proc., poprawa aż o 12,4 ppct.
  • Przewoźnicy azjatyccy: spadek przewozów o 11,6 proc., spadek oferowania aż o 28,7 proc., CLF: 76,1 proc. (+14,8 ppct). Przewoźnicy północnoamerykańscy: wzrost przewozów o 1,3 proc., spadek oferowania jedynie o 16,6 procent, CLF – 57,6 procent (+10,2 ppct)
Narastająco
  • Europa spadek przewozów – 18,8 proc., poprawa CLF o 8,1 ppct, do poziomu 59,1 proc..
  • Azja spadek CTK o 16,7 procent, poprawa CLF o 8,7 ppct do poziomu 60,7 proc.
  • Północna Ameryka spadek 0,3 proc., poprawa CLF o 7,7 ppct do poziomu 47,7 proc.
Rynek przewozów frachtowych jest w zupełnie innej kondycji niż pasażerskich. Powody są oczywiste. Warto też zwrócić uwagę na wspaniałe poziomy CLF-ów i ogromną poprawę w porównaniu z rokiem ubiegłym. To rzecz w historii lotnictwa niespotykana - są one wyższe niż pasażerskich. Często mamy do czynienia z niedooferowaniem, wynikającym z wynikającym z ograniczania oferowania na trasach pasażerskich. Szczególnie w przypadku tras interkontynentalnych przewozy towarowe zdecydowanie poprawiają wyniki finansowe. Dotyczy to w szczególności połączeń azjatyckich.

Słowniczek
RPK – ilość przewiezionych pasażerów pomnożona przez odległość, jaką przebyli w kilometrach.
ASK – ilość oferowanych foteli pomnożona przez odległość, jaką przebyły w kilometrach.
PLF – współczynnik wykorzystania miejsc - wynik dzielenia RPK przez ASK.
CTK – płatne przewozy cargo w tonach pomnożone przez odległość, jaką przebyły w kilometrach.
ACTK – oferowanie frachtowe w tonach pomnożone przez odległość, jaką przebyło,
CLF – współczynnik wykorzystania pojemności frachtowej – wynik dzielenia FTK przez AFTK

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy