Norwegian walczy o przetrwanie

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
09 grudnia 2020 09:30
We wtorek (8.12) Norwegian Air Shuttle uzyskał od norweskiego sądu ochronę przed wierzycielami. Jest to już drugi obok Irlandii kraj, w którym przewoźnik broni się przed upadkiem.
Reklama

Norwegian Air uzyskał ochronę przed wierzycielami w Norwegii, gdzie ma swoją główną siedzibę. Jest to już drugi podobny mechanizm, który ma pomóc linii zmniejszyć zadłużenie, zrównoważyć flotę i pozyskać nowy kapitał. W poniedziałek (7 grudnia) sąd w Irlandii zaakceptował wniosek Norwegiana o postępowanie naprawcze (ang. examinership) i podobną ochronę do tej uzyskanej w Norwegii, o co linia wystąpiła w listopadzie.

Proces odbudowy zgodnie z norweskim prawem przyniesie korzyści wszystkim stronom i zwiększy prawdopodobieństwo pomyślnego obrotu spraw – powiedział Jacob Schram, prezes Norwegian Air Shuttle.

Norwegian chciałby przekonać wierzycieli o realnej szansie rekonstrukcji, stabilizacji i swoim przyszłym potencjale. Z pomocą sądów linia chce stać się mniejszym, jednak bardziej wydajnym przewoźnikiem z mniejszą liczbą samolotów, mniejszym zadłużeniem i większym kapitałem.

Koncentrujemy się teraz na realizacji celu, jakim jest zmniejszenie zadłużenia firmy, zmniejszenie floty samolotów i zapewnienie, że jesteśmy firmą atrakcyjną dla inwestorów – dodał Schram.


Sąd Najwyższy w Dublinie zgodził się na ochronę zarówno Norwegian Air, jak i irlandzkich spółek zależnych, ponieważ uznał, że przetrwanie tych podmiotów jest od siebie zależne. Przewoźnik zdecydował się złożyć wniosek o ochronę sądową także w Irlandii, ponieważ tam znajduje duża część jego floty. Według prawa irlandzkiego, postępowanie naprawcze pozwala firmom korzystać z sądowej ochrony przed wierzycielami przez okres do 100 dni, które linia chce wykorzystać na powrót do stabilizacji finansowej.

W maju br. przewoźnik otrzymał państwową pożyczkę w wysokości 3 mld koron norweskich (ok. 1,25 mld złotych). W zeszłym miesiącu linia ostrzegała, że pilnie potrzebuje gotówki, w przeciwnym razie nie będzie w stanie kontynuować działalności od stycznia 2021 r., jednak rząd Norwegii wykluczył udzielenie większej pomocy finansowej. Tę decyzję Schram określił jako „policzek”.

W III kwartale roku Norwegian przewiózł zaledwie 1 mln pasażerów, porównując z 10,5 mln w tym samym okresie 2019 r. Kwartalna strata wyniosła z kolei 2,8 mld koron (1,17 mld złotych).

Fot.: Norwegian Air Shuttle
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama