Wizz Air i Ryanair: O 80 proc. pasażerów mniej w listopadzie

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
03 grudnia 2020 09:30
Listopad był jednym z najgorszych miesięcy 2020 r. dla obu linii budżetowych obecnych w Polsce. Wizz Air i Ryanair nie przewieźli nawet 20 proc. pasażerów w porównaniu do listopada minionego roku.
Reklama

Przewoźnicy budżetowi, Ryanair i Wizz Air, opublikowali swoje wyniki przewozowe za listopad br. Ryanair przewiózł tylko 2 mln pasażerów, a jego konkurent niespełna 457 tys. Dla obu linii lotniczych oznacza to spadki nie tylko w stosunku do tego samego miesiąca zeszłego roku o 85 proc. (Wizz Air) i o 82 proc. (Ryanair), ale również o ponad 50 proc. (Ryanair) i o 60 proc. (Wizz Air) w porównaniu z październikiem br.


Wskaźnik wypełnienia miejsc (Seat Factor, SF) na pokładach samolotów Irlandczyków wyniósł 73 proc., co oznacza spadek o 23 punkty procentowe w stosunku do listopada 2019 r. Natomiast Wizz Air odnotował SF na poziomie 68 proc., a więc o prawie 25 punktów procentowych mniej niż w tym samym miesiącu zeszłego roku. Dynamikę przewozów obu linii obrazuje Wykres 1.

Wykres 1

Przez jedenaście miesięcy 2020 r. Irlandczycy przewieźli tylko 50,1 mln pasażerów, a Wizz Air niespełna 16 mln. W stosunku do analogicznego okresu 2019 r. stanowi to zaledwie 43,8 proc. podróżnych w przypadku Wizz Air i 35,5 proc. w przypadku Ryanaira. Fatalne wyniki przewozowe obu linii ilustruje Wykres 2, w którym zawarto bezwzględne liczby przewiezionych pasażerów miesięcznie począwszy od stycznia 2018 r.

Wykres 2


Spadki listopadowe były oczekiwane. Druga fala pandemii COVID-19 w Europie zmusiła wiele państw do wprowadzenia drastycznych ograniczeń. Kolejne miesiące, a zwłaszcza grudzień, mogą okazać się nieznacznie lepsze. Ten sezon zimowy będzie jednak dla wszystkich przewoźników niebywale trudny. Prawdopodobnie dopiero marzec 2021 r. przyniesie ożywienie, zwłaszcza jeśli ruszą zapowiadane szczepienia. Szefowie obydwu linii budżetowych są optymistami, jeśli chodzi o szybkość odbudowy ruchu po pandemii, bo wierzą, że ich firmy osiągną parametry przewozowe z 2019 r. już w 2022.


Fot.: Materiały prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama