CPK: Początek przejęć nieruchomości pod przyszłe lotnisko

2 grudnia 2020 14:58
Od środy (2.12) wszyscy zainteresowani sprzedażą gruntów z wyznaczonego obszaru mogą zgłaszać się do spółki CPK. Pozyskiwanie działek potrwa do 2023 r.
Reklama
Zasady Programu Dobrowolnych Nabyć, czyli pozyskiwania ziemi pod Port Solidarność, przedstawił pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Adresatami Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) są wszyscy właściciele, współwłaściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości ze wskazanego obszaru przyszłej inwestycji.

Mimo epidemii COVID-19 i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w tym roku uruchamiamy Program Dobrowolnych Nabyć. Jednocześnie zamierzamy sprawdzić, czy wśród mieszkańców obszaru inwestycji CPK dominuje chęć sprzedaży nieruchomości, czy też zamiany na inną – powiedział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.

W ramach Programu spółka będzie nabywać nieruchomości z obszaru położonego na zachód od Warszawy, leżące między miastami Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki i Sochaczew. Teren ten ograniczają: od południa autostrada A2,od zachodu droga krajowa nr 50, od północy wieś Szymanów i rzeka Pisia, a od wschodu - rzeka Pisia Tuczna i miejscowość Baranów.

Czekamy na zgłoszenia od mieszkańców, którzy są zainteresowani sprzedażą na warunkach rynkowych swoich nieruchomości na potrzeby CPK. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom tych właścicieli, którzy wiedząc o planach inwestycyjnych CPK, chcą zmienić miejsce zamieszkania już dziś, bez czekania na decyzję lokalizacyjną – powiedział Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.


Podstawowe zasady, na których opiera się PDN to: dobrowolność po obu stronach transakcji i transparentność procedury – oczywiście, przy zagwarantowaniu sprzedającym poufności dotyczącej konkretnych procesów negocjacyjnych. Wartość każdej nieruchomości będzie określana przez niezależnych rzeczoznawców w oparciu o operaty szacunkowe.

Na stronie internetowej www.cpk.pl znajduje się specjalny formularz, na którym zainteresowani właściciele nieruchomości mogą zgłaszać chęć zbycia gruntów. Osoba zgłaszająca chęć wzięcia udziału w Programie powinna zaznaczyć, czy jest zainteresowana jedynie sprzedażą swojej nieruchomości, czy również jej zamianą, a jeśli tak, to jakie nieruchomości leżą w granicach jej zainteresowań.

Właściciele nieruchomości znajdujących się na terenie przyszłej budowy będą mogli bowiem również zamienić je na inne, znajdujące się obecnie w zasobach Skarbu Państwa, w tym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), Lasów Państwowych, Agencji Mienia Wojskowego (AMW), Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), starostów i prezydentów miast na prawach powiatu.

Dzisiaj w tym celu brane są pod uwagę nieruchomości Skarbu Państwa położone na terenie 47 powiatów (32 powiatów z Mazowsza i 15 z województwa łódzkiego). Zamiana nieruchomości może nastąpić albo na nieruchomość o podobnej lub tożsamej funkcji oraz nie mniejszej powierzchni i nie mniejszej przydatności w zakresie produkcji rolnej lub leśnej (i nie mniejszej wartości), albo na nieruchomość o innej funkcji i nie mniejszej wartości (również budynkową albo lokalową).


Zgłoszenia do Programu można kierować przesyłając wypełniony formularz mailem na adres: pdn@cpk.pl lub tradycyjną pocztą na adres Centralny Port Komunikacyjny, Al. Jerozolimskie 134, 02-305 Warszawa - z dopiskiem: Program Dobrowolnych Nabyć.

Spółka CPK umożliwi też zainteresowanym nabycie nieruchomości w nowym miejscu z zachowaniem dotychczasowych więzi społecznych, czyli przeniesienie całych grup mieszkańców w ramach tzw. zorganizowanej relokacji. To odpowiedź na obawy części mieszkańców dotyczące tego, dokąd mieliby się przeprowadzić. Relokacja jest traktowana przez CPK priorytetowo. O szczegółach programu spółka będzie informowała na bieżąco. Spółka CPK zamierza nabyć jak najwięcej nieruchomości w formie sprzedaży i zamiany (umów cywilno-prawnych). Jedynie w takim zakresie, w jakim nie uda się osiągnąć porozumienia z właścicielami nieruchomości, CPK będzie miał możliwość wywłaszczenia za odszkodowaniem w ramach decyzji lokalizacyjnej.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Fot.: Centralny Port Komu Komunikacyjny, Foster Partners
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy