Udziałowiec Modlina blokuje pomoc finansową dla lotniska. Czy port upadnie?

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
02 grudnia 2020 09:00
3 komentarze
Umowa realizująca niezbędna pomoc dla lotniska w Modlinie wzbudza poważne wątpliwości PPL, jednego z udziałowców portu. Zarząd Modlina szuka argumentów, by odeprzeć oskarżenia państwowej spółki.
Reklama

Podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółki zarządzającej lotniskiem w Modlinie, przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL), trzeci co do wielkości udziałów wspólnik, nie zgodził się na realizację umowy, w ramach której Mazowsze ma dokapitalizować lotnisko w związku z koronakryzysem, donosi Puls Biznesu.

Dotychczas Modlin otrzymał od Mazowsza wsparcie w wysokości 24 mln złotych, a jego udziały w spółce wzrosły z 31,41 proc. do 35,2 proc., podczas gdy PPL spadły z 29,94 proc. do 28,28 proc. PPL nie zgadza się na kolejne dokapitalizowanie w wysokości 6,57 mln złotych, co także oznaczałoby zwiększenie udziałów województwa mazowieckiego. Ta kwota miałaby dotrzeć na konto lotniska do 15 stycznia 2021 r.


PPL uważa, że pomoc udzielona lotnisko w Modlinie przez Mazowsze na podstawie umowy wsparcia z 10 stycznia 2012 r. nie została notyfikowana, a więc jest nielegalna.

Deklarujemy intencję wyrażenia zgody na zawarcie przez spółkę umów wynikających z wprowadzonych krajowych, europejskich i innych programów pomocowych, o ile łącznie zostaną spełnione dwa warunki. Uzyskane fundusze nie mogą stanowić niedozwolonej pomocy publicznej oraz nie będą, w razie potrzeby, objęte zabezpieczeniem udzielonym przez PPL – powiedział Piotr Rudzki, rzecznik prasowy PPL.

W ocenie PPL-u pomoc udzielona spółce przez Województwo Mazowieckie na podstawie Umowy Wsparcia z 10 stycznia 2012 r. jest pomocą nielegalną z punktu widzenia przepisów o pomocy publicznej, z uwagi na naruszenie art. 108 ust. 3 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

- Poprzez brak notyfikacji nie dochowano odpowiednich procedur, co powoduje, że ma charakter nielegalnej pomocy. Ponieważ pomiędzy wspólnikami jest w tym zakresie spór, w ocenie PPL, najwłaściwszym sposobem jego rozwiązania jest wystąpienie przez województwo mazowieckie do UOKiK z wnioskiem o wydanie opinii lub przynajmniej z prośbą o udzielenie odpowiedzi interpretacyjnej w celu uzyskania tzw. pewności prawnej. Ponieważ podmiotem udzielającym pomocy jest Województwo Mazowieckie, z zapytaniem takim może wystąpić jedynie marszałek - dodaje Rudzki.


Podobne do PPL wątpliwości zaczął mieć także Bank Pekao, gdzie Modlin stara się o 50 mln złotych kredytu, informuje Puls Biznesu. Wniosek o kredyt jest efektem stale pogarszającej się sytuacji finansowej lotniska.

Nie ma potrzeby pytania kogokolwiek o cokolwiek. Spółka otrzymała wszystkie wymagane zgody prawne. PPL na pewno nie troszczy się o dobro spółki, tylko otwiera kolejny front, aby mieć argumenty do blokowania naszego rozwoju, a wręcz doprowadzenia do upadłości – odpowiedział na zarzuty PPL Marcin Danił, wiceprezes lotniska Modlin.


Chcąc uzyskać merytoryczne argumenty, władze lotniska zwróciły się do Jaspers, instytucji Unii Europejskiej wspierającej regiony państw członkowskich w pozyskiwaniu funduszy unijnych, o wydanie opinii na temat legalności pomocy publicznej dla Modlina. Organizacja odpowiedziała, że już wsparcie z 2014 r. było zgodne ze statutem spółki oraz prawem UE.

Poza wsparciem Mazowsza i kredytem bankowym, Modlin ma otrzymać 15 mln złotych pożyczki z Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego oraz 7,6 mln w ramach rządowego wsparcia dla lotnisk, z funduszy Ministerstwa Infrastruktury.

Fot.: Port Lotniczy Warszawa–Modlin, materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
grzegorz.szmacinski@interia.eu 2020-12-04 13:54   
grzegorz.szmacinski@interia.eu - Profil grzegorz.szmacinski@interia.eu
Blokowanie rozwoju Modlińskiego Lotniska a teraz blokowanie pomocy służy tylko jednemu... przeniesienie ruchu przewoźników low cost i charters do Radomia - przecież tam „musi być sukces”
lysypiotr76 2020-12-03 23:27   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Wszystkie ostatnie decyzje jak zaniechanie większych inwestycji na Lotnisku Chopina czy teraz PPL względem Modlina są równoznaczne z jednym. Władze prą już tylko w jednym kierunku. Cała ,,para'' została skierowana na CPK.
lmajchrowski 2020-12-02 13:14   
lmajchrowski - Profil lmajchrowski
Kiedy skonczy sie ta zabawa naszymi pieniedzmi ??
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama