All Nippon Airways i Japan Airlines zostaną połączone?

30 listopada 2020 10:00
Japoński rząd sugeruje możliwość połączenia dwóch największych linii lotniczych w kraju. Połączenie ANA oraz JAL oznaczałoby powstanie jednego z największych azjatyckich przewoźników.
Reklama
Z powodu pandemii koronawirusa, podczas której granice Japonii pozostają zamknięte dla większości podróżujących, dwaj najwięksi przewoźnicy w kraju, Japan Airlines (JAL) oraz All Nippon Airways (ANA), spodziewają się otrzymania państwowej pomocy ratującej je przed upadkiem. Wygląda jednak na to, że japoński rząd wolałby dokapitalizować jeden większy podmiot, niż dwa mniejsze.


Pomysł został przedstawiony kilka dni po tym, jak Korean Air oficjalnie ogłosił, że kupi większość akcji Asiany, co oznacza połączenie dwóch najwiekszych linii lotniczych w Korei Południowej. Koncepcja fuzji JAL z ANA została przedstawiony przez Heizo Takenakę, doradcę japońskiego premiera Yoshihide Suga ds. strategii i rozwoju. Zasugerował, że konieczne będzie przekazania ogromnego kapitału przewoźnikom lotniczym i lepiej byłoby, gdyby była to jedna linia.

To naturalne – by nie upadły, muszą otrzymać finansowanie, najpewniej z Banku Rozwoju Japonii lub innego źródła. Wydaje mi się jednak, że będziemy musieli to zrobić w ramach jednego, większego systemu. Nie będzie to łatwe, ale ANA i JAL powinny się połączyć. Jeżeli będzie to konieczne – zrobimy to – powiedział Heizo Takenaka, doradca premiera Japonii ds. strategii i rozwoju.

ANA i JAL są głównymi liniami lotniczymi Japonii, obsługując większość ruchu międzynarodowego i krajowego. Łącznie w 2019 r. przewiozły niemal 100 mln pasażerów. Obsługując podobne kierunki, przewoźnicy mocno ze sobą konkurują, jednak ich fuzja oznaczałaby utworzenie jednej z największych linii lotniczych w Azji, mieszczącej się w pierwszej piątce.


Na informacje o planie złączenia linii, bardzo dobrze zareagowała tokijska giełda – wartość akcji ANA przestała spadać, natomiast akcje JAL wzrosły o ponad 7 proc.

Jak podkreślił rząd w Tokio, decyzja o połączeniu dwóch przewoźników, jako warunku wsparcia, nie jest jeszcze przesądzona. Nie wydaje się jednak zasadne, aby państwo chciało finansować wyjście z koronakryzysu dwóch dużych, konkurujących ze sobą i nierentownych przewoźników.

Fot.: Getty Images, T. Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy