Londyn nie jest już najlepiej skomunikowanym miastem. Nowy lider leży w Azji

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
27 listopada 2020 09:28
Londyn, do niedawana najlepiej skomunikowane miasta świata, spadł w tym zestawieniu na ósme miejsce. Nie jest to jedyna niespodzianka w tegorocznym rankingu.
Reklama
Zgodnie z najnowszym rankingiem przygotowanym przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), Londyn jest obecnie dopiero ósmym najlepiej lotniczo skomunikowanym miastem świata. Jak obliczyło IATA, ze względu na pandemię koronawirusa, liczba połączeń z Londynu spadła w ciągu roku o 67 proc. Jak się okazuje, brytyjską stolicę wyprzedził Szanghaj, który w zeszłorocznym zestawieniu uplasował się na drugiej pozycji.


Pierwszą dziesiątkę tegorocznego rankingu zdominowały Chiny, choć bardzo dobrze skomunikowane pozostają niektóre miasta w Stanach Zjednoczonych. Po Szanghaju, w zestawieniu IATA znajdziemy po kolei Pekin, Guangzhou, Chengdu, Chicago, Shenzen, Los Angeles, Londyn, Dallas i Atlantę.

– Tak duże zmiany w rankingu pokazują skalę zmian, jakie nastąpiły na globalnym rynku lotniczym w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Należy jednak pamiętać, że zmiany nie są skutkiem polepszenia siatki połączeń w żadnym z miast, a odzwierciedlają one jedynie fakt, że jedne miejsca ucierpiały mniej od innych – powiedział Sebastian Mikosz, od 1 czerwca 2020 r. wiceprezes IATA.

Poza Londynem, niespodzianką okazał się także Nowy Jork, który w 2019 r. był trzecim najlepiej skomunikowanym miastem na świecie, a w tegorocznej edycji wypadł poza pierwszą dziesiątkę, tracąc 66 proc. połączeń. Pozostałe największe spadki zaliczyły Bangkok (-81 proc.), Hongkong (-81 proc.), Seul (-69 proc.) oraz Tokio (-65 proc.), które również wypadły z czołowej dziesiątki.


Spośród państw, Stany Zjednoczone pozostały najlepiej skomunikowanym krajem, z 26 proc. wzrostem, z kolei Chiny zaliczyły imponujący wzrost o 62 proc. W pierwszej dziesiątce wyróżniły się także Indie (+89 proc.) i Tajlandia (+62 proc.). Zestawiając kontynenty, najbardziej zmniejszyła się liczba połączeń w Europie i Afryce – w obu przypadkach o 93 proc. Ameryka Łacińska spadła o 91 proc., Bliski Wchód o 88 proc., region Azji i Pacyfiku o 76 proc., natomiast Ameryka Północna – o 72 proc.

Wskaźnik łączności lotniczej (ang. air connectivity index) opracowany przez IATA pokazuje, jak dobrze lotniczo połączone jest dane miasto z resztą świata, co ma kluczowe znaczenie dla gospodarki czy turystyki. Wskaźnik bierze pod uwagę podaż miejsc na lotach z głównych portów lotniczych, a także, jak tłumaczy IATA, ekonomiczną wartość każdego z kierunków.

Fot.: Pixabay, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy