LOT dostanie dotacje od słoweńskiego rządu

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
26 listopada 2020 17:14
1 komentarz
PLL LOT otrzyma dofinansowanie od rządu w Lublanie. W zamian na dopłaty, polski przewoźnik zobowiązał się utrzymać loty do Słowenii w lecie 2021 r.
Reklama

Polskie Linie Lotnicze LOT otrzymają 43,6 tys. euro (ok. 195 tys. złotych). Warunkiem dotowania było zobowiązanie do uruchomienia regularnych lotów do jednego ze słoweńskich lotnisk, z częstotliwością co najmniej dwóch rejsów w tygodniu, przynajmniej przez dwa miesiące bez przerwy, w okresie od 30 marca do 30 września 2021 r.

Łącznie rząd Słowenii w ramach dopłat dla przewoźników przyznał 985,3 tys. euro. Największym beneficjentem została Lufthansa (371 tys. euro), a za nią znaleźli się Air France (176 tys.), Turkish Airlines (148 tys.), Air Serbia (98 tys.), Wizz Air (80 tys.) i Montenegro Airlines (45 tys.). Kwotę mniejszą od LOT-u dostał jedynie Swiss – 22 tys. euro. Dotacji odmówiono easyJetowi.

– Potwierdzam, że wystąpiliśmy razem z innymi przewoźnikami o takie subsydia. Loty są zaplanowane tak, aby pasażerowie ze Słowenii mogli również przesiadać się w Warszawie na inne kierunki – powiedział „Rzeczpospolitej” Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy LOT-u.


Była to jednak dopiero pierwsza tura dopłat, które przygotowuje Lublana. Rząd chce przeznaczyć na dotacje łącznie ok. 5 mln euro (22,3 mln złotych). Kolejne, większe pieniądze mają trafić do linii skłonnych latać do Słowenii od końca br. do 31 marca 2021 r.

„Powodem ogłoszenia takiej akcji jest konieczność utrzymania istniejącej siatki i zachęcenie przewoźników, by wznowili połączenia zawieszone w wyniku pandemii COVID-19. W sytuacji, kiedy Słowenia nie ma obecnie własnego przewoźnika, znaleźliśmy się w stanie bardzo powolnej odbudowy transportu lotniczego” – czytamy w oświadczeniu słoweńskiego Ministerstwa Transportu i Komunikacji.

Lotnisko w Lublanie w październiku br. obsłużyło jedynie 10,8 tys. pasażerów, czyli o 89 proc. mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Od stycznia było to 278,6 tys., co stanowi spadek o 82 proc. względem 2019 r.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

Megula 2020-12-10 10:02   
Megula - Profil Megula
Staraja sie jak moga o przetrwanie, wszystkie linie lotnicze maja ciezko a wiele wiele z nich dostalo dotacje od swoich rządów.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama