Aplikacja mobilna potwierdzi szczepienie i wynik testu na COVID-19

26 listopada 2020 09:27
1 komentarz
IATA, wraz z liniami lotniczymi, opracowuje aplikację na smartfona, która udowodni m. in. brak zakażenia koronawirusem i odbyte szczepienie. Ujednolicony system obiegu informacji jest niezbędny dla powrotu do podróży, przekonuje branża lotnicza.
Reklama
Międzynarodowe Zrzeszenie Transportu Lotniczego (IATA) ogłosiło, że pracuje nad Travel Pass – aplikacją mobilną, która będzie zawierać m. in. wyniki testów na COVID-19, potwierdzenie ewentualnego szczepienia, czy informacje o restrykcjach wjazdowych i miejscach, gdzie można wykonać test – podaje Financial Times.

Jak ostrzega IATA, linie lotnicze straciły w tym roku już łącznie 118,5 mld dolarów, pomimo że w czerwcu całoroczną stratę prognozowano na 84,3 mld. W 2021 r. przewoźnicy mają stracić kolejne 40 mld dolarów. Przewiduje się także, że w 2020 r. liczba pasażerów wyniesie ok. 60 proc. poziomu z ubiegłego roku.

Jak apeluje branża lotnicza, należy jak najszybciej wprowadzić wspólne reguły i standardy bezpieczeństwa sanitarnego, dzięki którym świat wróci do masowych powietrznych podróży. Obecnie problemem są m. in. różne formy i języki zaświadczeń o wynikach testów na koronawirusa.

Dzięki Travel Pass możliwa będzie weryfikacja negatywnego wyniku testu w aplikacji, która wygeneruje kod QR potwierdzający możliwość wejścia na pokład samolotu i przekraczania granic. Aplikacja ma także łączyć się z elektroniczną kopią paszportu, dzięki czemu weryfikacja będzie pewna i bezpieczna.

Travel Pass w pierwszej kolejności będzie testowany przez przewoźników International Airlines Group (IAG), więc m. in. British Airways, Iberię i Aer Lingus. Dla użytkowników systemu iOS aplikacja ma być dostępna najpóźniej w lutym, natomiast dla telefonów z Androidem od kwietnia 2021 r.

Aplikacja współtworzona przez IATA to jednak nie jedyny tego rodzaju projekt – fundacja The Commons Project i Światowe Forum Ekonomiczne pracuje nad CommonPass, która miałaby działać podobnie do Travel Pass.

Prace nad tą aplikacją są bardziej zaawansowane – według autorów ruszy ona już w grudniu i trafi do testów, do których na razie zgłosiły się United Airlines, Lufthansa, Virgin Atlantic, Swiss International oraz JetBlue. Jak twierdzą autorzy, CommonPass wzbudził także zainteresowanie branży hotelarskiej i reprezentujących inne środki transportu.

CommonPass czy Travel Pass, nazywane „paszportem immunologicznym” lub „koronapaszportem”, mogą w niedalekiej przyszłości być wygodnym, ale także obowiązkowym sposobem udowodnienia zaszczepienia się na koronawirusa lub uzyskania negatywnego wyniku testu. Informacje o aplikacjach pojawiają się wraz z pierwszymi zapowiedziami przewoźników, o obowiązku wykonania szczepienia przed wejściem na pokład i podróżą.

Ostatnie komentarze

adam7691 2020-11-26 10:53   
adam7691 - Profil adam7691
Widocznie straty linii lotniczych są jeszcze za małe. Niech dalej brną w idiotyczne przepisy. W Europie wszędzie da się zajechać samochodem, a gdy samoloty np. do USA zaczną latać puste sami zrozumieją, że to bzdura. Ponadto, co z osobami, które przeszły zakażenie (tzw. "bezobjawową chorobę"), też mają się szczepić. Czyżby lobby szczepionek zaczęło pod stołem finansować przewoźników lotniczych.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy