JetBlue poleci do Europy. W grze małe samoloty i dwa londyńskie lotniska

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
23 listopada 2020 09:30
Niskokosztowy przewoźnik JetBlue Airways rozpocznie loty transatlantyckie w III kwartale 2021 r. Pierwszymi kierunkami będą lotniska Stansted i Gatwick, chociaż JetBlue chciałby latać na Heathrow.
Reklama

Plany lotów JetBlue do Europy pojawiły się już w połowie 2018 r., jednak dopiero rok później przewoźnik wskazał termin pierwszych rejsów na rok 2021. Wydaje się, że pomimo światowego kryzysu w lotnictwie wywołanego pandemią COVID-19, budżetowe loty za ocean ruszą w III kwartale 2021 r.

W pierwszej kolejności przewoźnik zamierza obsługiwać rejsy z Bostonu do Londynu–Stansted oraz z Nowego Jorku–JFK do Londynu–Gatwick – podaje PaxExAreo. JetBlue wnioskował do Airport Coordination Ltd. International o sloty pozwalające na obsługę dwóch lotów dziennie z obu londyńskich lotnisk. W Stansted przydzielono wszystkie potrzebne cztery sloty, natomiast w Gatwick tylko dwa.


We wniosku o sloty JetBlue wskazał także maszynę, jaką planuje latać na Stary Kontynent. Będzie to Airbus A321LR, na pokładzie którego znajdzie się zaledwie 138 miejsc. Wcześniej przewoźnik sugerował, że jego loty transatlantyckie może obsługiwać A220-300, które będą trafiać do floty JetBlue od grudnia br. Co ciekawe, w tych mniejszych od A321LR samolotach przewidziano zamontowanie 140 miejsc. Pierwsze A321LR trafią do linii na przełomie I i II kwartału przyszłego roku.

Amerykańska linia zamówiła także 13 egzemplarzy modelu A321XLR, które będą pojawiać się we flocie od 2023 r. Wydłużony zasięg tej maszyny zostanie zapewne przez JetBlue wykorzystany na innych europejskich trasach.

JetBlue uzyskał możliwość lotów do Gatwick i Stansted, jednak nie rezygnuje ze starań o sloty na Heathrow, głównym lotnisku obsługującym Londyn, gdzie, pomimo znacznie wyższych kosztów, przede wszystkim chciałby latać. Obecnie przewiduje, że taka możliwość pojawi się nie wcześniej niż w lecie 2022 r.

Fot.: materiały prasowe, D. Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama