EASA zezwoli na loty boeingów 737 MAX

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
22 listopada 2020 12:14
1 komentarz
Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA) jest gotowa aby znieść zakaz lotów dla boeingów 737 MAX w styczniu przyszłego roku, poinformowała w sobotę (21.11) szef agencji. 
Reklama

W zeszłym tygodniu amerykański organ odpowiedzialny za lotnictwo cywilne (FAA) zezwolił Boeingowi na ponowne loty z pasażerami boeingami 737 MAX. Maszyna była uziemiona i uznawana za niebiezpieczną przez 20 miesięcy, od marca 2019 r.

- Chcieliśmy przeprowadzić całkowicie niezależną analizę bezpieczeństwa tego samolotu, więc wykonaliśmy własne kontrole i testy w locie - powiedział Patrick Ky, dyrektor wykonawczy EASA. - Wszystkie te badania mówią nam, że 737 MAX może wrócić do służby. Zaczęliśmy przygotowania do tej decyzji.

Projekt dyrektywy agencji z propozycją zakończenia uziemienia w Europie zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu, po czym nastąpi 30-dniowy okres na uwagi.

- Jest prawdopodobne, że w naszym przypadku podejmiemy decyzje zezwalające na powrót do służby w styczniu - dodał.


Dwie katastrofy Boeinga 737 MAX, w których zginęło 346 osób, tuż po wprowadzeniu maszyny do użytku komercyjnego, obnażyły rażące zaniedbania nadzoru i luki w procedurach dotyczących bezpieczeństwa ze strony Boeinga i FAA. Afera doprowadziła do dymisji dyrektorów najwyższego szczebla, w tym prezesa Boeinga. Przez miesiące kwestia certyfikacji i konstrukcji 737 MAX spotykała się z krytyką ze strony ekspertów ds. bezpieczeństwa lotniczego.

W zeszłym tygodniu obie polskie linie lotnicze, które są w posiadaniu łącznie siedmiu maszyn tego typu, poinformowały, że czekają na decyzje europejskiego regulatora lotniczego. Uziemione maszyny LOT-u i Enter Aira polecą najwcześniej na początku 2021 roku.
Reklama

Ostatnie komentarze

mateo 2020-11-23 17:11   
mateo - Profil mateo
Szanowni pasażerowie,
Pamiętajcie proszę, że przyczyną problemów z samolotami 737 MAX był błąd w projekcie tego samolotu. O ile się nie mylę to wykorzystano kadłub od 737 800 poprzez jego wydłużenie, zmieniono silnik na jednostkę o większym ciągu i przez to o większej średnicy - co spowodowało że znalazł się on za blisko pow. podłoża, - no to podniesiono podwozie. Wszystkie te zabiegi spowodowały że ten samolot ma NIEWŁAŚCIWIE UMIESZCZONY ŚRODEK CIĘŻKOŚCI I JEST NIESTABILNY W LOCIE ( opinia pilotów) i ma tendencje do zadzierania nosa w górę. Ponieważ producent wydał już na jego produkcję górę pieniędzy, wprowadzono system MCAS który miał, po przekroczeniu pewnych wartości wychyleń sterów, kierować samolot w dół (wychylając ster pionowy na ogonie). Obecnie skorygowano jedynie system MCAS. NIE USUNIĘTO NATOMIAST WADY PROJEKTOWEJ SAMOLOTU - BO TEGO SIĘ NIE DA ZROBIĆ. Zastanówmy się 10x zanim kupimy bilet na ten samolot. Ja na pewno nie kupię. Pozdrawiam - podróżny.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama