Varadi: Państwowe linie wyrzucają pieniądze w błoto

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
22 listopada 2020 11:55
2 komentarze
József Váradi, szef Wizz Aira twierdzi, że tradycyjni, zasiedziali przewoźnicy narodowi funkcjonują w nieefektywnym cyklu, który zawsze kończy się błaganiem o pomoc publiczną.
Reklama

Szef Wizz Aira stanowczo mówi, że nie będzie występować o pomoc publiczną, tak jak robi to wiele tradycyjnych linii lotniczych w Europie. Jego zdaniem węgierska linia budżetowa posiada wystarczającą zdolność kredytową, żeby samodzielnie przejść przez kryzys wywołany pandemią COVID-19. Jeśli zastrzyk gotówki będzie konieczny, to Váradi jest pewien, że pozyska go z łatwością na komercyjnym rynku finansowym.


Prezes środkowo-europejskiej linii budżetowej krytykuje też ostro sposób funkcjonowania tradycyjnych linii lotniczych, które, jego zdaniem, są uzależnione od pomocy państw. Váradi uważa, że wynika to z cyklu, w jakim działają. W jego opinii w czasach dobrej koniunktury linie te nie koncentrują się na zwiększaniu efektywności i budowaniu swojej odporności finansowej, tylko wydają posiadane środki na nieprzemyślane inwestycje. W konsekwencji, gdy przychodzą ciężkie czasy, jedynym ratunkiem dla nich jest zwrócenie się o pomoc finansową do rządów.

Váradi uważa też, że po otrzymaniu pomocy państwowej linie nie przeprowadzają restrukturyzacji i nie zmieniają się w bardziej efektywne handlowo i operacyjnie organizacje. Według prezesa Wizz Aira pieniądze otrzymane przez narodowych przewoźników, wcale nie powodują, że stają się oni bardziej sprawni. Váradi podkreśla, że nie zna żadnego przykładu przewoźnika w Europie, który po otrzymaniu pomocy publicznej stał się bardziej konkurencyjny. Szef budżetowego przewoźnika jest też przekonany, że takie postępowanie musi się kiedyś skończyć.


Więcej o strategii, planach i filozofii biznesowej Wizz Aira w czasach pandemii będzie można już niebawem przeczytać na naszych łamach w wywiadzie z Józsefem Váradim, prezesem przewoźnika.

Fot.: Materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

tos 2020-11-23 14:56   
tos - Profil tos
Szef Wizz Aira już wystąpił (albo przynajmniej planował wystąpić) o pomoc publiczną w Wielkiej Brytanii w kwietniu. Czyżby już o tym zapomniał? zobacz link
wirnik 2020-11-23 00:55   
wirnik - Profil wirnik
Noooo, linia pana Varadiego funkcjonuje w wysoce ekonomicznym modelu opartym na dotacjach z pieniędzy lokalnych/samorządowych i to jest bardzo uczciwe i w pełni efektywne.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama