Qantas świętuje 100. urodziny

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
18 listopada 2020 10:30
W poniedziałek (16.11) australijska linia lotnicza obchodziła 100 lat swojego istnienia. Z tej okazji przewoźnik zorganizował specjalny lot nad Sydney Harbour.
Reklama

Qantas Airways Ltd. obchodziły swoje setne urodziny specjalnym lotem nad Sydney Harbour. Na pokładzie 100-minutowego lotu o numerze QF100, obsługiwanego przez Boeinga 787-9 (VH-ZNJ), znajdowało się ok. 200 pasażerów, w tym 100 pracowników Qantas. Z tej okazji Harbour Bridge został oświetlony ponad 1300 lampami LED i 38 reflektorami.


Na całym świecie Qantas jest najbardziej znany z rekordów dotyczących bezpieczeństwa, ultradalekodystansowych połączeń i długiej listy nowatorskich rozwiązań w lotnictwie. Dla Australijczyków to jednak wyjątkowe uczucie zobaczyć na lotnisku „latającego kangura”, który zabierze cię do domu – powiedział Alan Joyce, dyrektor generalny Qantas.


Przewoźnik został założony w miasteczku Winton w Queensland 16 listopada 1920 r., co czyni go trzecią najstarszą linią lotniczą na świecie – za holenderskim KLM oraz kolumbijską Aviancą. Jego założycielami byli Hudson Fysh i Paul McGinness, dwoje weteranów służących w Australian Flying Corps, australijskich siłach zbrojnych, oraz Fergus McMaster. Ich pierwszym samolotem była pochodząca jeszcze sprzed I wojny światowej maszyna Avro 504, która mieściła pilota i jednego pasażera.

Qantas przetrwał wojny, recesje i różne kryzysy. Znajdujemy się obecnie w największym kryzysie w naszej historii. Nie mam jednak żadnych wątpliwości, że przejdziemy przez to i będziemy świętować kolejne 100 lat – dodał Joyce.


100. urodziny przewoźnika uczciło także Muzeum Założycieli Qantas znajdujące się w Longreach w stanie Queensland, gdzie zorganizowano przyjęcie z tortem urodzinowym oraz wycieczki z przewodnikiem po pierwszym hangarze Qantas, wpisanym na listę narodowego dziedzictwa.

Fot.: materiały prasowe, Qantas, Flightradar.com
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama