Korean Air przejmuje swojego rywala. Będą jedną z największych linii lotniczych świata

18 listopada 2020 10:00
W poniedziałek (16.11) Korean Air poinformował, że przejmie swojego głównego i mniejszego rywala – Asiana Airlines. Do fuzji dojdzie przy wspraciu rządu, w ramach pomocy koronakryzysowej.
Reklama
Korean Air oficjalnie ogłosił, że kupi akcje Asiany warte 1,5 biliona wonów koreańskich (5,14 miliardów złotych) oraz jej obligacje korporacyjne warte kolejne 300 mld wonów (1,03 mld złotych). W sumie da to Korean Air 63,9 proc. udziałów w swoim mniejszym rywalu, co pozwoli na jego swobodne kontrolowanie i zarządzanie.

Aby sfinansować inwestycję, Korean Air zbierze 2,5 bln wonów od swoich udziałowców, w tym 730 mld wonów od Hanjin KAL – swojej spółki macierzystej. W dniu ogłoszenia zakupu większości Asiany, państwowy Korean Development Bank ogłosił, że pomoże sfinansować przejęcie, inwestując w Hanjin KAL 800 mld wonów koreańskich i uzyskując tym samym 11,9 proc. udziałów spółki. Ma być to kapitał w pełni przeznaczony na zakup akcji Asiany. Oznacza to więc, że na inwestycję zostaną częściowo przeznaczone pieniądze koreańskich podatników.

„Korean Air, po wielu rozważaniach, zdecydował się przejąć Asiana Airlines, aby móc kontynuować swoją misję, jaką jest wkład do gospodarki Korei poprzez transport lotniczy. [...] Przewoźnik zapewni bezpieczeństwo pracy pracownikom zarówno linii lotniczych, jak i pokrewnych branż oraz będzie wspierać rozwój przemysłu lotniczego Korei” – napisał Korean Air w komunikacie prasowym.

Korean Air i Asiana borykali się ze złymi wynikami finansowymi i dużym zadłużeniem jeszcze przed pandemią COVID-19, jednak od początku roku sytuacja jest jeszcze gorsza. W pierwszej połowie 2020 r. Korean Air odnotował stratę w wysokości 619,5 mld wonów, porównując z 482 miliardami straty w ciągu całego ubiegłego roku. Strata Asiany od stycznia do czerwca br. wyniosła z kolei 633,3 mld wonów, podczas gdy jej stratę w 2019 r. wyliczono na 378 mld wonów.

Wydaje się, że inni inwestorzy popierają transakcję, ponieważ tylko w dniu ogłoszenie przejęcia, cena akcji Asiany wzrosła aż o 28,7 proc., z kolei w przypadku Korean Air był to wzrost o 8,4 proc. Jak wskazują analitycy, przejęcie Asiany jest pierwszą ale zapewnie nie ostatnią, tak dużą konsolidacją na międzynarodowym rynku lotniczym od poczatku pandemii koronawirusa. Połączenia Korean Air z Asiana Airlines będzie oznaczać mniejszą konkurencyjnośź na rynku krajowym, jednak znacznie silniejszą pozycję Korei na lotniczej arenie międzynarodowej.


Na podstawie danych za 2019 r. można zauważyć, że nowy połączony przewoźnik stałby się 16. największą linią na świecie pod względem przewiezionych pasażerów, 15. biorąc pod uwagę ilość pasażerokilometrów, oraz 10. co do wielkości floty. Jeżeli Korean Air rzeczywiście przejmie Asianę, zapewne opuści ona największy na świecie sojusz lotniczy Star Alliance. Korean Air jest obecniem członkiem założycielskim konkurencyjnego SkyTeam.

Fot.: Korean Air

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy