Sasin zapowiada miliardy wsparcia dla PLL LOT

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
16 listopada 2020 12:29
8 komentarzy
Potężny pakiet wsparcia publicznego dla Polskich Linii Lotniczych LOT przygotowywany jest przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Reklama

- LOT znalazł się w sytuacji bardzo trudnej, nie ma dzisiaj praktycznie połączeń lotniczych, a koszty są. Trzeba płacić pracownikom, trzeba płacić raty leasingowe za samoloty, to są wielomilionowe opłaty każdego miesiąca. Firma nie zarabia. Właściwie perspektywa wznowienia połączeń jest bardzo odległa. Dlatego przygotowaliśmy w MAP potężny pakiet wsparcia dla PLL LOT, zakładający udzielenie wielomiliardowej pomocy publicznej dla tej firmy - mówił wicepremier Jacek Sasin w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Sasin nie zdradził jednak żadnych szczegółowych kwot jakimi miałyby być zasilone polskie linie lotnicze. Podkreślił tylko, że będzie to "potężny pakiet wsparcia" i "wielomiliardowa pomoc publiczna". Sam LOT oczekuje wsparcia na poziomie około miliarda euro, czyli ponad 4,5 mld zł.


- My odbudowaliśmy potęgę LOT-u do tego stopnia, że tuż przed wybuchem epidemii koronawiriusa LOT był już na tyle mocny, że mógł sobie pozwolić na rozpoczęcie procesu zakupu niemieckiej linii lotniczej Condor. Ten proces był bardzo zaawansowany i był na ostatnim etapie realizacji. Niestety wybuch epidemii spowodował, że nie tylko musieliśmy wycofać się z tego procesu, zresztą z powodu niedotrzymania warunków umowy przez stronę niemiecką, ale LOT znalazł się w sytuacji bardzo trudnej - dodał Sasin.Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Megula 2020-11-29 15:46   
Megula - Profil Megula
A moim zdaniem to jest ok - przeciez praktycznie kazda linia lotnicza otrzymala wsparcie ze swoich rzadów. Także PLL LOT tez powinien, zwlaszcza ze sytuacja bezprecedensowa
tomtom 2020-11-18 22:22   
tomtom - Profil tomtom
wIrnikowi chciałbym zwrócić uwagę, że w Wizz polacy stanowią największą grupę narodowościową. Wszyscy mają kontrakty polskie, płacą w Polsce ubezpieczenia i w Polsce wydają zarobione w Wizz pieniądze. To Wizz 30-ma z górką samolotami umożliwia milionom Polaków i gościom z zagranicy podróżowanie w przyzwoitych cenach, dając dochody portom, Agencji Ruchu Lotniczego, pracę pracownikom spółek lotniskowych, mechanikom lotniczym czy wreszcie przewoźnikom autobusowym i taksówkowym i hotelom. LOT ma z tym problemy (patrz zatrudnianie na kontraktach, zaległości w płaceniu kooperantom, drogie przeloty małymi samolotami i ciągła kroplówka z pieniędzy podatników - nawet tych "ratowanych" przed skutkami bezsensownych decyzji Polskiego Rządu. To ja się pytam: kto tu jest Polską linią?
wirnik 2020-11-17 09:21   
wirnik - Profil wirnik
A to linie Enter są liniami realizującymi regularne loty rozkładowe? Od kiedy?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama