NIK skontroluje CPK i lotnisko w Radomiu

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
16 listopada 2020 09:15
Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi działania prowadzone przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny i lotnisko w Radomiu.
Reklama

Audytorzy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) mają zająć się dwoma inwestycjami lotniskowymi. Chodzi o Centralny Port Komunikacyjny (CPK) oraz port na Sadkowie w Radomiu. Taką informację podał Onet.pl. Portal twierdzi, że NIK nie zamierza podważać zasadności projektu CPK, ale chce sprawdzić prawidłowość prowadzonych przygotowań do rozpoczęcia budowy, która ma ruszyć przed końcem 2023 r. Zgodnie z uzyskanymi informacjami przez dziennikarzy Onet.pl, kontrolę będzie prowadzić Departament Gospodarki, Skarbu Państwa i Prywatyzacji. Nie wiadomo czy postępowanie NIK obejmie tylko dwa wymienione powyżej lotniska.


Sens realizowania obu inwestycji budzi poważne wątpliwości zwłaszcza po wybuchu pandemii koronawirusa, która doprowadziła do zapaści ruchu lotniczego nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. CPK zgodnie z niezmienionymi założeniami ma zostać otwarty w 2027 r. i na początku ma móc obsłużyć nawet 45 mln pasażerów rocznie. Nowy port ma zastąpić Lotnisko Chopina, które przed pandemią było na granicy przepustowości. Jednocześnie w 2023 r. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" planuje otworzyć aktualnie rozbudowywane lotnisko w Radomiu, które, po zakończeniu prac budowlanych, będzie mogło obsłużyć do 3 mln podróżnych rocznie.

Zasadność obu tych inwestycji, a zwłaszcza tej w Radomiu była kwestionowana jeszcze przed koronakryzysem. Obecnie, gdy prognozy ruchu lotniczego zakładają jego powrót do poziomów z 2019 r. dopiero w latach 2024-25, sensowność obu budów budzi jeszcze większe wątpliwości. Dotychczasowe koszty poniesione na rzecz CPK i portu lotniczego w Radomiu zbliżają się już do 1 mld zł, a to tylko początek. Na raport NIK-u poczekamy zapewne kilka miesięcy, ale jego wnioski powinny choć trochę rozjaśnić obraz tych dwóch projektów, które obecnie pokrywa gruba warstwa rządowej propagandy.

Fot.: Materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama