Emirates stracił 3,8 mld dolarów

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
12 listopada 2020 13:28
Grupa odnotowuje półroczną stratę netto w wysokości 3,8 mld dolarów (14,1 mld AED) w pierwszych sześciu miesiącach roku rozliczeniowego 2020/21.
Reklama

Przychody grupy w pierwszych sześciu miesiącach 2020-21 wyniosły 3,7 mld dolarów amerykańskich (13,7 mld AED), to 74 proc. mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku, kiedy wyniosły 14,5 mld dolarów (53,3 mld AED). Ten drastyczny spadek dochodów był spowodowany pandemią COVID-19, która wpłynęła na wstrzymanie globalnych podróży pasażerskich na wiele tygodni, gdy kraje zamknęły swoje granice i nałożyły ograniczenia w podróżowaniu. By powstrzymać pandemię Emirates i hub dnata w Dubaju zawiesiły również regularne loty pasażerskie na 8 tygodni w kwietniu i maju.

Sytuacja gotówkowa Grupy Emirates na dzień 30 września 2020 r. to 5,6 mld USD (20,7 mld AED), w porównaniu do 7 mld USD (25,6 mld AED) na dzień 31 marca 2020 roku.

- Rozpoczęliśmy nasz bieżący rok finansowy od globalnej blokady, kiedy ruch pasażerski został dosłownie zatrzymany. W tej bezprecedensowej sytuacji w branży lotniczej i turystycznej Grupa Emirates odnotowała półroczną stratę po raz pierwszy od ponad 30 lat – powiedział Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Grupy Emirates. - Gdy ruch pasażerski został wstrzymany, linie Emirates i dnata były w stanie szybko zmienić kierunek działań i odpowiedzieć na zapotrzebowanie na ruch cargo. Pomogło nam to odzyskać nasze przychody od zera do 26 proc. w stosunku do naszej pozycji w tym samym okresie ubiegłego roku - dodaje.

- Udało nam się wykorzystać nasze własne silne rezerwy gotówkowe, a poprzez naszego akcjonariusza i szerszą społeczność finansową nadal zapewniamy dostęp do wystarczających środków pieniężnych, aby utrzymać naszą działalność i przeprowadzić nas przez ten trudny okres. W pierwszej połowie 2020-21 roku nasz akcjonariusz wniósł do Emirates 2 miliardy dolarów w formie inwestycji kapitałowej, która wesprze nas w perspektywie trwałej naprawy – dodał.

Koszty operacyjne Emirates spadły o 52 proc. w porównaniu z ogólnym spadkiem zdolności przewozowej o 67 proc. Koszty paliwa były o 83 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Było to spowodowane spadkiem cen ropy (o 49 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku), a także o 76 proc. niższym uzupełnieniem paliwa w wyniku znacznie ograniczonych operacji lotniczych w okresie sześciu miesięcy do końca września. Paliwo, które zawsze było największym składnikiem kosztów linii lotniczej w poprzednich cyklach sprawozdawczych stanowiło tylko 11 proc. kosztów operacyjnych w porównaniu z 32 proc. w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku.

Pomimo znacznego spadku działalności w ciągu sześciu miesięcy, EBITDA Emirates wyniosła dodatnie 79 mln USD (290 mln AED) w porównaniu z 3,6 mld USD (13,2 mld AED) w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Baza pracowników Emirates Group w porównaniu z dniem 31 marca 2020 r. została znacznie zmniejszona o 24 proc. w stosunku do ogólnej liczby 81334 na dzień 30 września 2020 r. To zgodne z oczekiwanymi aktywnościami biznesowymi w dającej się przewidzieć przyszłości oraz z ogólnymi perspektywami branżowymi. Emirates i dnata nadal robią wszystko, aby chronić swoich wykwalifikowanych pracowników ochraniając miejsca pracy, o ile jest to możliwe.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama