9 milardów euro? Dla Lufthansy to stanowczo za mało

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
09 listopada 2020 11:30
Według informacji podanych przez jedną z gazet, niemiecki rząd rozważa kolejną transzę dofinansowania dla Lufthansy. Berlin zaprzecza i mówi, że są to tylko spekulacje.
Reklama

Niemiecki rząd uważa, że 9 mld euro środków stabilizacyjnych oraz pożyczek udzielonych Lufthansie to stanowczo za mało i konieczne będzie dołożenie kolejnych państwowych pieniędzy na ratowanie przewoźnika – podaje Der Spiegel. Rząd w Berlinie nazywa te doniesienia „czystą spekulacją", jednak gazeta coraz mocniej uprawdopodabnia swoje informacje.

Warto przypomnieć, że za udzielone wsparcie, niemiecki Fundusz Stabilizacji Gospodarczej (WSF), jako „cichy udziałowiec", przejęło od przewoźnika udziały o łącznej wysokości do 5,7 mld euro, w konsekwencji czego państwo stało się posiadaczem 20 proc. udziałów w Lufthansie.

Okazuje się, że niemieckie władze coraz krytyczniej oceniają postawę Carstena Spohra (na zdjęciu), prezesa zarządu Lufthansa Group. Uważa się, że nie będzie on w stanie wprowadzić wszystkich planowanych oszczędności i w konsekwencji uratować przewoźnika. Ma on okazywać postawę mocno oportunistyczną względem Berlina, a wręcz przeciwną względem przedstawicieli związków zawodowych, z którymi nie potrafi wynegocjować zgody na cięcia wydatków.


Wraz z chęcią dalszego dofinansowywania największego niemieckiego przewoźnika, rząd może chcieć zwiększyć ilość swoich udziałów posiadanych przez WSF, by mieć większy wpływ sprawy bieżące, w tym wdrażanie programu oszczędności. Carsten Spohr traci zaufanie rządu, jednak wciąż silnie stoi za nim Heinz Hermann Thiele, największy prywatny udziałowiec Lufthansa Group, który w maju poparł zastrzyk państwowej gotówki i tym samym najprawdopodobniej uratował przewoźnika przed upadkiem.

Wygląda jednak na to, że dodatkowe pieniądze niemieckiego rządu rzeczywiście staną się wkrótce dla Lufthansy niezbędne – kilka dni temu przewoźnik ogłosił ogrome straty po trzecim kwartale 2020 r.

Fot.: materiały prasowe, Lufthansa
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama