Duże zwolnienia na lotnisku w Katowicach

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
09 listopada 2020 09:30
Zarządca katowickiego lotniska w Pyrzowicach przygotowuje duże zwolnienia z powodu wyniszczającego branżę koronakryzysu. Zwolnienia pracowników mają być rozciągnięte na cały 2021 r.
Reklama

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. (GTL), zarządca lotniska w Katowicach, przygotowuje się do zwolnienia nawet 35 osób spośród wszystkich 435 pracowników – podaje portal dlapilota.pl, powołując się na informacje podane przez związki zawodowe działające w GTL oraz PAP. Zwolnienia mają odbywać się stopniowo do końca 2021 r., a w przypadku pogłębienia się kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19, redukcja zatrudnienia może być większa.

Informacje o bardzo trudnej sytuacji katowickiego portu lotniczego i planowanych zwolnieniach zostały przekazana pracownikom przez zarząd GTL pod koniec października br.

W pierwszej kolejności zwolnieni zostaną emeryci oraz osoby, które nabędą uprawnienia emerytalne. Planowane jest także nieprzedłużanie umów terminowych – w tej ostatniej grupie znajduje się ok. 25 osób, są to zarówno pracownicy administracji i obsługi lotniskowej, jak i służby ochrony lotniska – powiedział Arkadiusz Derebisz, przewodniczący „Solidarności” w GTL S.A.


Zwolnienia mają być o wiele większe, jeżeli sytuacja na rynku będzie ulegała dalszemu pogorszeniu – za wystarczający wynik do zaprzestania kolejnych wypowiedzeń, będzie uznana liczba 3 mln pasażerów obsłużonych w przyszłym roku w Katowicach. Porównując, w 2019 r. z katowickiego lotniska skorzystało 4,84 mln osób.

Ruch pasażerski w dalszym ciągu jest mocno ograniczony. Samym cargo nie nadrobimy strat, a na tę chwilę nikt nie jest w stanie przewidzieć, co przyniosą kolejne miesiące – dodał Derebisz.

Od stycznia do października 2020 r. z portu lotniczego skorzystało 1,37 mln podróżujących, co stanowi spadek 68 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Przed rozpoczęciem pandemii COVID-10 GTL S.A. prognozowało, że w 2020 r. Pyrzowice obsłużą rekordową liczbę 5,5 mln pasażerów.

Fot.: materiały prasowe, Wikimedia Commons
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama