Saudia stanie przed sądem

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
03 listopada 2020 09:30
Firma z siedzibą w Dubaju zarzuca Saudii naruszenie postanowień kontraktu leasingowych i domaga się zwrotu co najmniej 460 mln dolarów. Jak twierdzi powód, przewoźnik przestał płacić właścicielowi samolotów za ich użytkowanie.
Reklama

Alif Segregated Portfolio Company złożyła w brytyjskim Sądzie Najwyższym pozew przeciwko saudyjskim narodowym liniom lotniczym, w którym głównym zarzutem jest naruszenie umowy leasingu maszyn latających w barwach Saudii – informuje Reuters. Powód ma domagać się zapłaty co najmniej 460 mln dolarów (1,82 mld złotych) z tytułu nieuiszczonych rat leasingowych, kosztów utrzymania oraz „innych szkód i poniesionych kosztów”.

Obecnie prowadzimy rozmowy z leasingodawcą w celu rozwiązania różnic umownych i wierzymy, że w końcu zwycięży zdrowy rozsądek – powiedział w krótkim oświadczeniu rzecznik prasowy Saudii.

Spór dotyczy 50 samolotów zamówionych dla Saudii na Paris Airshow 2015, które zostały sfinansowane przez Alif Segregated Portfolio Company. Kontrakt na 30 samolotów Airbus A320neo, którymi Saudia jeszcze nie dysponuje, oraz 20 maszyn A330-300 obecnych we flocie przewoźnika, opiewał na ok. 8,2 mld dolarów według cen katalogowych.


Firma z siedzibą w Dubaju twierdzi, że po tym jak Saudia w obliczu koronakryzysu usiłowała wyegzekwować obniżenie płatności za samoloty, całkowicie zaprzestała spłacania rat leasingowych. Powód zarzuca przewoźnikowi także „nieautoryzowaną i niezgłoszoną wymianę silnika i innych części samolotów”.

Alif Segregated Portfolio Company to spółka zarejestrowana na Kajmanach, która posiada jednak siedzibę w Dubaju w ZEA. Firma świadczy szeroki wachlarz usług finansowych, w tym leasing samolotów pasażerskich dla przewoźników lotniczych.

Fot.: Airbus, Flickr
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama