Na fińskim lotnisku psy wywąchają koronawirusa

Blanka Flis - Profil Blanka Flis
02 listopada 2020 12:16
1 komentarz
Na fińskim lotnisku Helsinki Vantaa wytrenowane psy znajdują pasażerów zakażonych koronawirusem.
Reklama

Od września br. port lotniczy w stolicy Finlandii prowadzi pilotażowy program, wykorzystujący psy tropiące do wykrycia pasażerów zakażonych koronawirusem. Pierwsze wyniki są bardzo obiecujące, okazuje się, że zwierzęta prawie nigdy się nie mylą. Czworonogi mają dodatkowo przewagę nad tradycyjnie wykonywanymi testami, bo są szybsze i dokładniejsze. Zajmuje im to maksymalnie 10 sekund.


Pasażerowie przystępują do testu dobrowolnie. Badanie przeprowadza pracownik bez obecności zwierzęcia. Pobiera on próbkę zapachu skóry, a wacik umieszcza w szczelnie zamkniętym pojemniku. Następnie próbki przekazywane są innemu pracownikowi, który daje je do powąchanie psom tropiącym. Jeśli pies wykryje w którejś z próbek charakterystyczny zapach, sygnalizuje to, a takiemu pasażerowi wykonuje się natychmiast test PCR.

- Pies ma od dziesięciu do stu tysięcy razy bardziej wrażliwy węch niż człowiek. U osób chorych zmienia się metabolizm, a to powoduje zmianę zapachu wydzielin gruczołów potowych. Pies jest w stanie to wyczuć - tłumaczy Marcin Górnik, lekarz weterynarz z Przychodni Weterynaryjnej REDVET.

Ze względu na bardzo czuły zmysł węchu i chęć współpracy z człowiekiem psy wykorzystywane są do wielu zadań; szukają narkotyków, substancji wybuchowych, wycieki gazu, ale także potrafią wykryć nowotwory czy poinformować chorego na epilepsję o zbliżającym się ataku. Psi nos jest niezawodny w wykrywaniu substancji chemicznych niż jakiekolwiek dostępne obecnie urządzenia elektroniczne.

Analizy sugerują, że czworonogi mogą wykryć wirusa z blisko 100-procentową dokładnością. A to nie koniec, psy wykrywają COVID-19 nawet do pięciu dni wcześniej niż test. Jak zapowiadają autorzy programu, wyniki badań będą znane pod koniec roku.

Podobny program, jednak na mniejszą skalę prowadzony jest od sierpnia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - na lotnisku w Dubaju.
Reklama

Ostatnie komentarze

adam7691 2020-11-02 18:14   
adam7691 - Profil adam7691
Skoro większość jest zarażonych to trudno się pomylić.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama