Obywatele bojkotują South African Airways po kolejnej pomocy rządowej

2 listopada 2020 09:30
1 komentarz
Obywatele RPA są wzywani do bojkotu swojego flagowego przewoźnika South African po kolejnej transzy publicznych pieniędzy otrzymanych na ratowanie nierentownego przedsiębiorstwa.
Reklama
Organisation Undoing Tax Abuse (OUTA) apeluje do obywateli Republiki Południowej Afryki o bojkot South African Airways. Jest to reakcja na kontrowersyjną decyzję o dalszym dotowaniu tonącego w długach przewoźnika przez rząd w Pretorii. Tito Mboweni, minister finansów RPA, oznajmił w parlamenencie w środę (28.10), że ​​SAA otrzyma kolejne 10,5 mld randów (ok 2,56 mld złotych), pomimo zastrzyku gotówki w wysokości 16,4 mld randów (3,99 mld złotych) kilka tygodni wcześniej.

W kwietniu 2020 r. ujawniono, że South African Airways zamierza zwolnić wszystkich pracowników i być postawiony w stan likwidacji, jednak już kilka tygodni później okazało się, że pomoc finansowa udzielona przez rząd po raz kolejny pozwoli na reanimację SAA. Z uwagi na dalsze kłopoty finansowe, na początku października SAA zawiesił wszystkie swoje operacje lotnicze, a najnowsza transza pieniędzy ma umożliwić przewoźnikowi wznowienie lotów.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni przekazaniem kolejnej kwoty pieniędzy, która naszym zdaniem zakłada niemożliwy do wykonania plan ratunkowy SAA. Nie możemy patrzeć, jak cenne wpływy z podatków są marnowane na ożywienie umierającego przedsiębiorstwa – mówi Wayne Duvenage, dyrektor generalny OUTA.


OUTA podkreśla, że ​​ponowne uruchomienie przewoźnika w obecnej sytuacji gospodarczej przyniosłoby dalsze ogromne straty. Duvenage dodaje, że dla dobra wszystkich podatników, ​​SAA powinny zostać zlikwidowane, a także wzywa obywateli RPA do bojkotu tych linii lotniczych.

Problemy finansowe South African Airways nie są nowością – przez ostatnie dwie dekady przewoźnik należący do państwa potrzebował nieustannego wsparcia finansowego, by utrzymać się na powierzchni. Szacuje się, że SAA od 1994 r. otrzymały od państwa nawet 85 mld randów (20,7 mld złotych). Pomimo to, linie po raz ostatni osiągnęły zysk operacyjny w 2011 r. – tylko w 2016 roku straciły 38 mln dolarów (ok. 143,46 mln złotych), podczas gdy w roku 2017 było to już 195 mln dolarów (ok. 735,97 mln złotych).

OUTA to organizacja non-profit z siedzibą w Johannesburgu, która przeciwdziała niewłaściwemu zarządzaniu przedsiębiorstwami państwowymi i wydatkowaniu publicznych pieniędzy. Już od lat krytykuje ekstensywne inwestowanie państwa w South African Airways.

Fot.: materiały prasowe, Wikicommons

Ostatnie komentarze

Groentje 2020-11-02 16:47   
Groentje - Profil Groentje
Linia otrzymywała 2 miliony złotych dziennie od 26 lat tylko po to by nie upaść?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy