Pociągiem do Pyrzowic już w 2023 roku

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
30 października 2020 13:41
3 komentarze
W piątek (30.10) podpisana została umowa na inwestycję, która umożliwi dojazd koleją na lotnisko w Pyrzowicach z Katowic, Tarnowskich Gór, Zawiercia lub z Częstochowy. Zakończenie prac planowane jest na I kwartał 2023 roku.
Reklama
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały kontrakt na inwestycję kolejową, która umożliwi dojazd do Pyrzowic z wielu miast Aglomeracji Śląskiej. Zdecydowanie zwiększy się zastosowanie kolei aglomeracyjnej i skomunikowanie lotniska z miastami w całym województwie.

Inwestycja realizowana w ramach Krajowego Programu Kolejowego łączy środki komunikacji i umożliwia dojazd koleją do portu lotniczego Katowice Airport. Zwiększamy dostępność do kolei. To także impuls do rozwoju gospodarczego regionu. Do realizacji projektu wykorzystujemy środki unijne. Tworzymy kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną – skomentował Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Umowa opiewa na ponad 660 mln zł netto – część tej kwoty będzie dofinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakłada ona m. in. budowę 30 km toru pomiędzy Tarnowskimi Górami a Siewierzem, elektryfikację 48 km linii kolejowych oraz wybudowanie nowych przystanków kolejowych: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów oraz 2-peronowa stacja Pyrzowice Lotnisko.

Dzięki realizacji projektu zwiększy się w regionie dostępność do kolei. W znaczący sposób poprawi się skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami województwa śląskiego, sprawność kolei aglomeracyjnej, a także połączenia dalekobieżne. Projekt ma również istotne znaczenie dla zwiększenia roli kolei w przewozach towarowych – powiedział o inwestycji Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Podróż na lotnisko z Zawiercia na lotnisko ma potrwać 23 minuty, z Tarnowskich Gór ok. 20 minut, natomiast Podróżnym z Katowic i Częstochowy przejazd zajmie nieco mniej niż godzinę. Projekt zakłada także zamontowanie wind, aby ułatwić podróże osobom o ograniczonej możliwości poruszania się, oświetlenia, nagłośnienia i monitoringu na stacjach znajdujących się pomiędzy Tarnowskimi Górami a Zawierciem.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości 660 mln zł netto z konsorcjum Track Tec Construction Sp. z o.o., Infrakol Sp. z o.o., Sp. k. i Przedsiębiorstwem Budownictwa Inżynieryjnego i Kolejowego Sp. z o.o. w ramach projektu Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie. Planowane rozpoczęcie prac budowlanych to I kwartał 2021 roku, po opracowaniu przez wykonawcę projektów wykonawczych. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w I kwartale 2023 roku. Dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 500 mln zł.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
wirnik 2020-10-31 23:26   
wirnik - Profil wirnik
Pomysł jest faktycznie chory. Pewnie jak już z wielka pompa otworzą, to pociągi będą jeździć jak w Szczecinie, ze trzy razy na dobę.
gość_00546 2020-10-30 21:58   
gość_00546 - Profil gość_00546
To jest marnowanie pieniędzy. 1 godzinę z Katowic do Pyrzowic? To już autobusem jest szybciej. A jakby CPK postawili w połowie drogi między Warszawą i Śląskiem to by było tyle samo i po co wtedy komuś jeździć do Pyrzowic. Wiem że to się nie stanie bo dojazd Warszawy na CPK byłby 30 min dłuższy.
gość_63171 2020-10-30 15:32   
gość_63171 - Profil gość_63171
Czyli dalej nie bedzie bezposredniego polaczenia Katowic z Pyrzowicami.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy