Horała: Ponad 13 mld zł na rozpoczęcie inwestycji CPK

Blanka Flis - Profil Blanka Flis
28 października 2020 12:10
17 komentarzy
Na prace projektowe, przygotowawcze, wykupy gruntów, rozpoczęcie inwestycji CPK w ramach wieloletniego programu finansowego ma być przeznaczona kwota ponad 13 mld zł, informuje Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.
Reklama

W porządku obrad dzisiejszego (28.10) posiedzenia rządu znalazł się projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap I. 2020-2023".

- Dziś na Radzie Ministrów staje uchwała o wieloletnim programie finansowym CPK, która zapewni w perspektywie do roku 2023, czyli na prace projektowe, przygotowawcze, wykupy gruntów, rozpoczęcie inwestycji kwotę ponad 13 mld zł. - podkreślił Horała, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów dotyczące Centralnego Portu Komunikacyjnego, dodając, że kwota ta nie obciąży budżetu państwa. - Nie będzie w tym żadnego kosztu, ani złotówki dla budżetu państwa - wskazał, nie precyzując skąd będą pochodziły wspomniane środki.

CPK to według Horały "wielki program pozyskiwania do Polski kapitału z zewnątrz, środków europejskich, środków komercyjnych na dobre inwestycje wpisujące się w politykę europejską, jak również komercyjnie opłacalne, jak duże lotnisko hubowe".

Zaplanowane inwestycje będą realizowane głównie z wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych.

Projekt dotyczy zaplanowania, zaprojektowania oraz budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, urządzeń i obiektów niezbędnych do jego funkcjonowania, realizację inwestycji celu publicznego. Zasadniczym celem pierwszego etapu programu jest szczegółowe zdefiniowanie zakresu i skali inwestycji, przyjęcie optymalnych rozwiązań co do możliwych wariantów realizacji przedsięwzięcia oraz określenie efektywnego planu jego realizacji, a także przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych. Założenia Koncepcji CPK przewidują budowę przeszło 120 budynków i budowli. Terminal pasażerski o powierzchni 400-500 tys. mkw., będzie jednym z największych obiektów w Polsce.
Reklama
Tagi
cpk horała

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_63171 2020-10-31 01:30   
gość_63171 - Profil gość_63171
Opracowac plany ,wykupic tereny I odlozyc do przechowalni. Czas pokaze jak postepowa w sprawie CPK. Tymczasem rozwijac /bez przesady/ Okecie l Balice.
gość_99aeb 2020-10-30 08:50   
gość_99aeb - Profil gość_99aeb
Nieludzkie to pany, co wydają miliardy na tak niepotrzebne rzeczy w tej chwili jak CPK, a nie na życie i zdrowie obywateli
gość_5a1ec 2020-10-30 07:51   
gość_5a1ec - Profil gość_5a1ec
Taka inwestycja to najlepsza gratka dla polityka. Koszty ponosić będzie już następna ekipa, a miliony można zarobić na obrocie gurntami w między czasie. Nie można opóźniać budowy, bo wtedy na gruntach i przetargach zarobią następni.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama