Berlin Brandenburg. Ostatnie odliczanie. Ruszył już pierwszy S-Bahn

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
27 października 2020 13:08
26 komentarzy
Port Lotniczy Berlin-Brandenburg im. Willy'ego Brandta zostanie oficjalnie otwarty w najbliższą sobotę (31.10). Jako pierwsze wylądują na nim samoloty Lufthansy i easyJet.
Reklama

W poniedziałek (26.10) ruszyła pierwsza linia berlińskiego S-Bahnu do Portu Lotniczego Berlin Brandenburg. Linią S9 co 20 minut pasażerowie dojadą do terminali 1 i 2. Od czwartku zaś ruszy też linia S45, która również zacznie wozić pasażerów na lotnisko BER. Obie linie będą zapewnić połączenie nowym lotniskiem a miastem w takcie co dziesięć minut.


Stacja "Flughafen Schönefeld" będzie się teraz nazywała "Terminal 5" i przyjeżdżać na nią będą również pociągi regionalne i pociągi intercity.


Od 8 listopada br. uruchomione zostaną dwie nowe ekspresowe linie autobusowe do nowego lotniska Berlin Brandenburg. X71 zabierze pasażerów ze stacji metra Alt Mariendorf do Terminalu 1. Nocna linia ekspresowa N7X ma połączyć stację Zoologischer Garten z nowym Portem Lotniczym w czasie nocnej przerwy w ruchu pociągów S-Bahn i U-Bahn. Między około 2:30 a 3:45 autobus ma dowieźć pasażerów do obu terminali BER.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_3fc92 2020-10-31 02:08   
gość_3fc92 - Profil gość_3fc92
Tak popatrzyłem z ciekawości na rozkład lotów i wychodzi na to, że z nowej części (T1, T2) inauguracja dopiero w niedzielę (chyba, że coś źle się wyświetla na stronie), natomiast dzisiaj tylko z T5.
gość_00546 2020-10-30 21:45   
gość_00546 - Profil gość_00546
gość_e2e10
Ha-ha-ha. Trochę się uśmiałem. "Dodaj do tego czas na dojazd do dworca i ci wyjdzie nawet ponad 2." Czyli przy założeniu że czas dojazdu na dwa różne lotniska z tego samego dworca jest taki sam to według ciebie czas dojazdu z domu na ten sam dworzec kolejowy lub autobusowy jest zależny od tego na które lotnisko jadę!?WOW! To mnie oświeciłeś. LOL! Pozwól że się upewnię. Czy to znaczy że jadąc na CPK z dworca z Katowic 1h i do Pyrzowic też 1h to dojazd na CPK z tego samego domu zajmie mi wiecej czasu niż do Pyrzowic!? To jest dopiero MATRIX ten w filmie to pestka. Według mnie jeśli dojazd na CPK zajmuje tyle samo czasu (bo w Twój Matrix za bardzo nie wierzę) ile na moje lokalne lotnisko, np. Pyrzowice, to wolę jechać na to z którego mam połączenie P2P, podejrzewam że w większości przypadków byłby to CPK miedzy Warszawą i Śląskiem chyba że PKP życzy sobie kilka razy więcej za dojazd na CPK niż do Pyrzowic. Czyli ten CPK w połowie drogi między Warszawą i Śląskiem dla ludzi ze Śląska nie byłby taki głupi pomysł bo to wcale nie wydłużyło by im czsu dojazdu. A w Balicach do których dojazd ze Śląska z reguły jest przez Kraków i zajmuje grubo ponad godzinę dużo pasażerów jest właśnie ze Śląska. To znaczy że zarówno KTW jak i KRK straciłyby ogromną ilość pasażerów i kto wie czy opłacałoby się je trzymać otwarte dla pasażerów. Jedynie może KTW i WMI jako lotniska zapasowe oraz dla cargo, kurierów, wojska, biznesu oraz oficjeli rządowych w Warszawie. Tereny po WAW i KRK i tak przydałyby się pod zabudowę biurowo mieszkalną nie mówiąc już o hałasie jaki produkują.
gość_04dec 2020-10-30 16:57   
gość_04dec - Profil gość_04dec
@ gość_d5ff3 i gość_e2e10

Wiem że CPK w Baranowie i szprychy to jest jeden wielki PiSowski miś a ja tylko piszę gdzie moim zdaniem musiałby ten CPK być żeby na nim pojawiło się minimum 40 mln pasażerów bo bez tego można zapomnieć o dużej siatce połączeń. Efekt będzie taki że Polacy skończą dopłacać do górnictwa ale zacznie się dopłacanie do CPK i "wielkiego" LOTu bo jak na razie to są drobne.

A jeśli chodzi o lotniska KTW i KRK to ruch pasażerski przeniósł by się na CPK między Warszawą i Śląskiem ze względu na wiele większą siatkę połączeń a nie jakiegoś odgórnego zarządzenia. Jeśli nawet powstanie linia kolejowa Katowice-Pyrzowice to dojazd będzie około 1 godziny a do Balic przez Kraków ze Śląska to jest nawet więcej. Jaki byłby sens dla ludzi ze Śląska jechać na jakieś lotnisko 1 godzinę lub więcej żeby się przesiadać do innego samolotu czekając ileś godzin jeśli w tym samym czasie mogą dojechać na lotnisko z którego byłoby połączenie P2P? Nawet dla wielu ludzi z Krakowa i Warszawy którzy lecą gdzieś gdzie nie ma połączenia P2P z ich lokalnego lotniska pół godziny dłuższy dojazd na CPK by się opłacał biorąc pod uwagę ile czasu traci się na przesiadkach na jakimś hubie.

Dla mnie sprawa jest stosunkowo prosta i oczywista. Albo tworzymy jedno wielkie wspólne lotnisko dla czterech największych aglomeracji i wszystkich ludzi między nimi z dużą częstotliwością lotniczych połączeń z innych regionów bez zbędnych szprych (lepiej jest rozbudować i usprawnić kolej regionalną żeby ludzie mogli korzystać na dojazdy do szkół i pracy) ALBO nie zabieramy się do tego w ogóle bo tworzenie nowego kurnika który nie będzie w stanie konkurować nawet z Wiedniem lub Helsinkami jest kompletnym bezsensem. Powtarzam jeszcze raz że doskonale zdaję sobie sprawę z tego że PiS chce na tym CPK i szprychach zrobić ogromną kasę i racjonalne argumenty nie są brane pod uwagę. Ja piszę o CPK tylko pod kątem takim że jeśli on MUSI powstać to jaka jest najlepsza lokalizacja i dlaczego a nie czy on powinien powstać.

Teoretycznie gdybyście MUSIELI postawić CPK to gdzie i dlaczego tam? Wolna dyskusja bez emocji. OK?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama