LOT Polish Airlines SA. Nowy zarząd w nowym Locie

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
27 października 2020 09:55
7 komentarzy
Porządkowanie działalności operacyjnej realizowanej w ramach Polskiej Grupy Lotniczej trwa już prawie pięć miesięcy. Rezultatów ciągle nie widać.
Reklama

Pod koniec maja br. Polska Grupa Lotnicza (PGL) powołała nową spółkę akcyjną o nazwie LOT Polish Airlines. Zrodziło to spekulacje o możliwości przeprowadzenia kontrolowanej upadłości Polskich Linii Lotniczych LOT SA. Nowa firma, która jest po prostu angielskim odpowiednikiem, używanej powszechnie na rynkach zagranicznych, nazwy narodowego przewoźnika mogłaby zastąpić stary LOT.


Informacja o powołaniu anglojęzycznej spółki została określona, jako fake news, przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, pomimo opublikowaniu jej dany w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). W połowie czerwca br. okazało się, że nowa spółka wystąpiła o certyfikat przewoźnika lotniczego (AOC). Do dziś wniosek jest procedowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Z biura pasowego PGL otrzymaliśmy lakoniczną informację.

"Spółka LOT Polish Airlines S.A. powstała w ramach porządkowania działalności operacyjnej realizowanej w ramach Polskiej Grupy Lotniczej. Nie są nam znane spekulacje o rzekomej upadłości PLL LOT, a jeśli takie rzeczywiście występują, to w żaden sposób nie są uprawnione"

Niestety nie udało nam się dowiedzieć, co w tym kontekście oznacza słowo „porządkowanie” i pozostaliśmy z poczuciem niepokoju, że w PGL może panować bałagan.

Od początku swego istnienia spółka LOT Polish Airlines posiadała dwuosobowy zarząd, do którego wchodzili Stefan Świątkowski (były wiceprezes ds. finansowych KGHM) i Maciej Kacprzak (były pilot Ryanaira, a od marca do września br. szef operacji lotniczych i szkoleń w Locie). 6 października br. z zarządu został wypisany Kacprzak. Natomiast 21 października br. Świątkowski został wiceprezesem ds. finansowych Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” (PPL). Można zatem stwierdzić, że zarząd nowej spółki jest obecnie bez obsady, bo trudno, żeby Świątkowski pełnił rolę członka zarządu przewoźnika lotniczego będąc jedną z najważniejszych osób w kierownictwie PPL.

Wobec tych faktów zapytaliśmy rzecznika prasowego PGL, czy ta sytuacja oznacza koniec projektu LOT Polish Airlines.

LOT Polish Airlines S.A. powstała w ramach porządkowania działalności operacyjnej realizowanej w Polskiej Grupie Lotniczej (PGL). Będzie uzupełniać działalność operacyjną Polskich Linii Lotniczych LOT. Do czasu zakończenia organizacji pracy spółki, nie udzielamy dodatkowych informacji" - odpowiedziało nam biuro prasowe pierwszego LOT-u.

Innymi słowy znów gramy w pomidora. Jednocześnie rzecznik PGL stwierdził, że rada nadzorcza spółki wybierze nowe kierownictwo.

- Wobec rezygnacji Pana Stefana Świątkowskiego Rada Nadzorcza powoła nowych członków zarządu po przeprowadzeniu stosownego postępowania przewidzianego przepisami prawa - mówi Krzysztof Moczulski, rzecznik LOT-u.


Wygląda na to, że prawie pięciomiesięczne porządkowanie PGL za pomocą spółki LOT Polish Airlines doprowadziło do konieczności uzdrowienia tej ostatniej, która straciła kierownictwo. O ład panujący w samej Grupie można chyba rzeczywiście zacząć się martwić, bo do dziś (27.10 godz. 9:00) nie zostało złożone w KRS sprawozdanie finansowe PGL za 2019 r., choć termin na dokonanie tej czynności minął już dwa tygodnie temu.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_25f3c 2020-10-31 14:10   
gość_25f3c - Profil gość_25f3c
Kombinują chłopaki jak mogą, a rzeczywistość skrzeczy. Ciekawe jakie teraz uzasadnienie wymyślą jak trzeba będzie ujawnić straty w innych spółkach PGL, np w LOT AMS.
gość_519c1 2020-10-27 18:45   
gość_519c1 - Profil gość_519c1
LOT, tfu teraz PGL nie po to ma spółki córki by LOT mógł spokojnie z 1 szklanki do 2 przelewać, w zależności co pokazać chce.
Gdyby tak nie było to wyniki były by znane w 1 możliwym terminie, bo co to ukrywać.
Biorąc nawet 3 miesiące na opłacenie faktur to już w kwietniu wiadomo ile pieniędzy na koncie jest
gość_5979f 2020-10-27 17:59   
gość_5979f - Profil gość_5979f
O a kto jest rzecznikiem PGL? Bo jakiś chaos tu powstał
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama