PPL w sprawie sytuacji na lotnisku w Szczecinie

Redakcja  - Profil Redakcja
21 października 2020 17:18
PPL ponownie apeluje także do marszałka województwa zachodniopomorskiego o wskazanie zgodnych z prawem rozwiązań, które umożliwiłyby mu legalnie dofinansować port lotniczy w inny niż dziś, wydawałoby się uzgodniony przez wszystkich wspólników, sposób.
Reklama

W komunikacie czytamy, że wypełniając zapisy Porozumienie Wspólników, PPL już we wrześniu 2019 r. samodzielnie złożyło wniosek notyfikacyjny do UOKiK, aby móc uruchomić 108,5 mln zł na inwestycje jak najszybciej. Wspólnicy samorządowi zapewniali, że podejmując decyzję o wcześniejszym wsparciu finansowym spółki opierali się na wynikach Testu Prywatnego Inwestora, jednak jego wyniki – mimo próśb ze strony PPL – zostały przedstawione dopiero na wniosek Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK w grudniu 2019 r. wytknął nieprawidłowości przygotowanego na zlecenie Wspólników Samorządowych Testu Prywatnego Inwestora, które praktycznie dyskwalifikowały ten dokument, w związku z czym UOKiK wystosował odpowiedź, że wniosek należy złożyć wspólnie, a jego zakres musi zostać rozszerzony o pomoc planowaną i udzieloną portowi przez samorządy.

Kancelaria Prawna DZP, która w imieniu PPL składała notyfikację, już na tym etapie sygnalizowała, że ze względu na historyczne wsparcie operacyjne, wniosek może zostać odrzucony. Wspólnicy Samorządowi zostali uświadomieni, że muszą przenegocjować umowę wsparcia zawartą z bankiem. Za zmianę umowy odpowiedzialna była strona samorządowa, ale niestety – marszałek Geblewicz był w tym procesie wielkim nieobecnym, czytamy w tekście.

Finalnie, ponowny, rozszerzony wniosek notyfikacyjny został złożony przez Kancelarię DZP w sierpniu 2020 roku w imieniu wszystkich Wspólników. Notyfikacja jest rozpatrywana aktualnie przez UOKiK, a na termin wydania opinii PPL nie ma jakiegokolwiek wpływu. Jeśli zostanie ona odrzucona – wina według PPL-u za to spadnie wyłącznie na Geblewicza, który oprócz tego, że opóźniał samodzielne prace PPL (odmowa przekazania TPI), był także wielkim nieobecnym podczas renegocjacji umowy z bankiem, czytamy w komunikacie.

Geblewicz według PPL-u chętnie obarcza winą za sytuację portu rząd i PPL oraz odsuwa od siebie wszelką odpowiedzialność, zapominając, jakie są fakty historyczne i z czego dramatyczna sytuacja lotniska wynika. Marszałek przedstawia demagogiczne argumenty i wzywa PPL do zaangażowania finansowego wbrew obowiązującemu prawu polskiemu i unijnemu, zdając sobie sprawę, że takie działania są niemożliwe i mogą doprowadzić do upadłości portu - konkludują przedstawiciele PPL-u.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama