CPK: Umowy na wycenę nieruchomości w przygotowaniu

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
21 października 2020 09:30
2 komentarze
Centralny Port Komunikacyjny przygotowuje proces wyceny nieruchomości, które mają zostać wykupione pod teren portu lotniczego "Solidarność". Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie operatów szacunkowych.
Reklama

31 sierpnia br. spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ogłosiła przetarg na zawarcie umowy ramowej na sporządzanie operatów szacunkowych dla potrzeb programu dobrowolnych nabyć. Przedmiotem zamówienia jest zawarcie takiej umowy z trzema wykonawcami. Oferty można było składać do 15 września br.


Umowa ramowa zawarta w wyniku postępowania CPK będzie obowiązywać do 31 grudnia 2023 r., chyba że wcześniej wyczerpana zostanie kwota 300 tys. zł netto (369 tys. brutto). Taka suma stanowi górny limit, jaki spółka chce wydać na zobowiązania wynikające z umowy ramowej. CPK wymaga, aby operaty szacunkowe były przygotowywane w terminie nieprzekraczającym 10 albo 15 dni roboczych od otrzymanego zadania i od rodzaju nieruchomości.

30 września br. spółka CPK poinformowała o wyborze najkorzystniejszych ofert. W przetargu wzięły udział tylko trzy firmy. Są to:
  1. Budoserwis Z.U.H. sp. z o.o. z Chorzowa
  2. Cenatorium sp. z o.o., z Warszawy, i
  3. Rzeczoznawca majątkowy Renata Maria Maroszek z Warszawy.
Wszyscy oferenci spełnili wymagania formalno-prawne i nie zostali odrzuceni. Zaproponowane ceny na wykonanie zadania znacząco się jednak różnią. Najdroższą ofertę w wysokości ponad 1,23 mln zł brutto złożył Budoserwis. Dwie pozostałe propozycje nie przekroczyły 370 tys. zł brutto (363 tys. zł Cenatorium i 331 tys. zł Renata Maroszek).

Mijają już trzy tygodnie od rozstrzygnięcia przetargu, ale do dziś nie została podpisana żadna umowa z wyżej wymienionymi firmami. Przypomnijmy, że, zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli CPK, pierwsze wyceny nieruchomości i ich wykup miały ruszyć jeszcze w tym roku. Rzecznik prasowy spółki CPK, Konrad Majszyk, poinformował nas, że obecnie umowy są przygotowywane do podpisania.

- Dwóch z wykonawców zaproponowało ceny mieszczące się w szacowanej wartości zamówienia, a cena trzeciej była rzeczywiście wyższa. Wcale nie oznacza to jednak, że zamierzamy płacić najwyższe stawki. Wręcz przeciwnie: przepłacać nie będziemy. Podane w ofertach wartości to ceny maksymalne za wykonanie operatu szacunkowego. Zapisy umowy ramowej zakładają, że konkretne zamówienie będą jednak zlecane za każdym razem temu spośród trzech zakwalifikowanych wykonawców, który - po przeprowadzeniu postępowania wewnętrznego - zaproponuje najkorzystniejsze warunki. Czyli: chcesz dostać zlecenie – zaproponuj najkorzystniejszą cenę. - powiedział Majszyk.

Według rzecznika operaty szacunkowe posłużą CPK do ustalania wartości rynkowej nieruchomości pod lotnisko i węzeł kolejowy, które będą nabywane przez spółkę od osób i firm zainteresowanych sprzedażą lub zamianą. - Przy pomocy operatów szacunkowych ustalana będzie też wartość nieruchomości Skarbu Państwa, które zaproponujemy mieszkańcom jako grunty zamienne - dodał Majszyk.

Fot.: Materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_1ff58 2020-10-23 18:09   
gość_1ff58 - Profil gość_1ff58
Do takich trudnych zadan jak wybór hymnu, mundurków i talerzy, rząd w UK by zatrudnił KPMG, Deloitte, BCG i McKinseya. Więc dlaczego nasi mają być gorsi?
gość_3ff2b 2020-10-21 17:34   
gość_3ff2b - Profil gość_3ff2b
Nie można władcom CPK w budowie odmówić talentu: wybierają takie tematy żeby było wrażenie że coś się dzieje ale w nic poważnie się nie zaangażować. Mam takie pomysły: hymn CPK (powinien być), wzór mundurków dla obsługi, design talerzy w komponencie restauracyjnym...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama