Qatar: Kołowanie na jednym silniku lub poważne konsekwencje

19 października 2020 10:00
2 komentarze
Do internetu trafiły fragmenty listu datowanego na sierpień 2020 roku, który miał pochodzić od szefostwa przewoźnika i przypominać o obowiązku kołowania z wykorzystaniem jednego silnika, pod rygorem poważnych konsekwencji.
Reklama
Kilka lat temu Katarczycy wprowadzili ogólny wymóg kołowania z użyciem jednego silnika. Został on wpisany do wewnętrznego dokumentu (Standard Operating Procedures), w którym zgromadzone są wszystkie procedury przewoźnika. Cel był oczywisty - zmniejszenie zużycia paliwa. O ile oszczędność w odniesieniu do jednego lotu jest stosunkowo niewielka, o tyle pomnożenie jej przez liczbę operacji musi skutkować zachowaniem w budżecie niemałej kwoty. Na przykład, jedna minuta tak wykonanego kołowania boeinga 777 to około 13 litrów paliwa więcej w zbiorniku. Założono, że ta procedura ma zostać przeprowadzona w przypadku 95proc. rejsów. W rzeczywistości załogi kołują z użyciem jednego silnika tylko przy co drugim locie, ma wynikać z wewnętrznego listu skierowanego do pilotów, w którym zagrożono wyciągnięciem konsekwencji za taki stan rzeczy.


"Jako, że linia znalazła się w bezprecedensowej sytuacji wynikającej z bieżącego kryzysu, oczekuję od was jako profesjonalistów, żebyście podejmowali wszelkie niezbędne kroki do zmniejszenia kosztów operacyjnych - od takich słów ma zaczynać się list, którego niepełna treść przeciekła do internetu. Procedury są stworzone po to by ich przestrzegać, a ja nie zawaham się wyciągnąć poważnych konsekwencji, włączając w to wydalenie z pracy, od tych, którzy od nich odstępują bez żadnego powodu" - czytamy dalej. Pod pismem miał się podpisać dyrektor operacyjny przewoźnika.

Zamiast założonego celu 95 proc., piloci kołują z wykorzystaniem jednego silnika w 55 proc. przypadków. Procedura nie w każdych warunkach jest wykonalna, stąd pięcioprocentowy bufor. Tak będzie w szczególności, kiedy droga do pokonania pomiędzy zjazdem z drogi startowej i stanowiskiem postojowym jest zbyt krótka i nie pozwala na ostudzenie zespołu napędowego do temperatury umożliwiającej jego bezpieczne wyłączenie. Silnikowi samolotu pasażerskiego zajmuje to zwykle od 60 do 180 sekund, a w przypadku A380 nawet 5 minut. Podobnie, kołowanie z włączonymi wszystkimi silnikami jest w pełni uzasadnione np. jeśli droga kołowania prowadzi pod górę czy też załoga dostała instrukcję przecięcia w czasie kołowania innej drogi startowej.

Ostatnie komentarze

gość_74092 2020-10-19 23:09   
gość_74092 - Profil gość_74092
Przeczytałem i nie kumam o co chodzi.
Skoro jest to bezpieczne to w czym problem, że linia wymaga oszczędności
gość_11f5c 2020-10-19 12:28   
gość_11f5c - Profil gość_11f5c
intencja sluszna, ale grozby nigdy nie sa dobrym sposobem. u nas tez jest zalecenie aby kolowac na jednym silniku, ale na takim malym lotnisku jak WAW czesto w momencie schlodzenia silnikow wjezdza sie juz na stanowisko i za 15s jeden silnik i tak bedzie juz wylaczony ... a osobiscie wole miec dodatkowa pare oczu na zewnatrz niz dwie pary skupione na tym czy wlaczamy / wylaczamy dobre urzadzenia niz walczyc o statystyke. (AMS, ok ... ale dopiero za mostem na Q :) )
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy