Samolot Wizz Air narażony na poważne niebezpieczeństwo podczas startu

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
14 października 2020 08:30
10 komentarzy
Airbus A321 linii Wizz Air UK wystartował z Londynu–Luton z niewłaściwie umiejscowionym środkiem ciężkości, co sprowadziło na pasażerów i załogę bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy. Do incydentu doszło 16 stycznia 2020 r.
Reklama

Lot brytyjskiego oddziału linii Wizz Air z Londynu do czeskiej Pragi odleciał z lotniska Luton z nieprawidłowo wyważonym samolotem, przez co maszyna doświadczyła poważnych problemów podczas startu – mówi raport brytyjskiej Komisji ds. Badania Wypadków Lotniczych (AAIB). Do zdarzenia doszło 16 stycznia 2020 r., jednak sprawa ujrzała światło dzienne dopiero teraz, po zakończeniu dochodzenia i publikacji raportu.


Początkowo lot pomiędzy Londynem–Luton a Pragą miał być obsługiwany przez mniejszą maszynę A320, jednak w ostatniej chwili, z powodów logistycznych, centrum operacyjne Wizz Air w Budapeszcie zamieniło A320 na A321, który jest o 9 rzędów foteli dłuższy. Jednocześnie bez zmian pozostało usadzenie pasażerów dostosowane do krótszej maszyny, w konsekwencji czego kilkanaście ostatnich rzędów pozostało pustych, a środek ciężkości samolotu przeniósł się drastycznie w kierunku dzioba.

Piloci o problemie zorientowali się na drodze startowej, podczas rozbiegu, kiedy nie mogli unieść dzioba maszyny i oderwać się od pasa. Niestety w tamtym momencie na hamowanie było za późno, ponieważ maszyna przekroczyła już „prędkość decyzji”, do której możliwe jest przerwanie startu. Piloci zastosowali manewr pełnego odchylenia steru „do siebie” oraz maksymalnie zwiększyli ciąg silników.

Tak przeprowadzony „start awaryjny” powiódł się, chociaż maszyna wznosiła się pod znacznie mniejszym kątem, niż przy zastosowaniu standardowych procedur. Dopiero w powietrzu piloci zbadali sprawę i zorientowali się co było przyczyną ich problemów podczas startu. Po osiągnięciu wysokości przelotowej pasażerowie zostali rozsadzeni tak, aby zapewnić maszynie odpowiedni balans, a lot do Pragi został kontynuowany.


Po bezproblemowym wylądowaniu w praskim porcie lotniczym im. Václava Havla, brytyjscy piloci natychmiast złożyli do AAIB zawiadomienie o nieprawidłowościach, przede wszystkim o błędnym arkuszu ładunku i wyważenia samolotu. Jak wynika z raportu końcowego, gdyby nie odpowiednie umiejętności i zachowanie trzeźwego umysłu przez pilotów Wizz Aira, start samolotu z Luton mógł skończyć się tragicznie.

Jak ustaliła AAIB, kiedy samolot został zmieniony na większy, wysłana została automatyczna wiadomość do obsługi operacyjnej i obsługi pasażerskiej lotniska Luton o konieczności zmiany usadzenia pasażerów, jednak nie została ona odebrana z powodu problemu technicznego.

W samolocie znajdowało się 164 pasażerów.

Fot.: materiały prasowe, M. Pachowicz, K. Loga-Sowiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_c78aa 2020-10-16 11:42   
gość_c78aa - Profil gość_c78aa
Musiał otrzymać papiery z 320, bo przy zachowanym seatingu loadsheet z 321 od razu wywali błąd. Ciekaw jestem, czy tego kapcia wywalili razem z innymi doświadczonymi kapitanami?
gość_3136a 2020-10-15 11:25   
gość_3136a - Profil gość_3136a
Mozliwe jest tez ze po zmianie maszyny system zrobil nowy seating paxow i na papierach wszystko bylo git lecz pasazerow nikt nie przesadzil tak jak powinno byc na seatingu. Ciezko powiedziec... generalnie na kapciu bym psow nie wieszal bo nie mozliwym jest zeby dostal loadsheet z niewywazona maszyna ktos gdzies podrodze zawinnil. Chyba ze faktycznie przyjol papiery na 320tke.
gość_df381 2020-10-14 22:00   
gość_df381 - Profil gość_df381
@gość_36b54: a co do wyważania samolotu w Londynie na Luton mają zarobki w Polsce?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama